کمپین بسیج ملی تغذیه در شهرستان بوشهر برگزار می‌گردد

20 دی 1396
مسئول واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان از برگزاری بسیج ملی تغذیه با شعار "پیشگیری و کنترل چاقی با تغذیه سالم" خبرداد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ کارشناس مسئول واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت هدف از برگزاری این پویش را "توقف افزایش شیوع چاقی" عنوان کرده و افزود: در چارچوب سند ملی تغذیه و امنیت غذایی، بسیج ملی تغذیه با شعار "چاقی یا سلامتی:انتخاب با شماست"  از 15دی ماه لغایت تا15 بهمن ماه به طور هماهنگ در سراسر کشور برگزار می¬شود، تا با همکاری همه دست اندرکاران سلامت شاهد ارتقای سلامت مردم کشور باشیم.
مهندس محمد صادق موجی اضافه داشت: چاقی و اضافه وزن یکی از عوامل مهم بروز بیماری‌های غیر واگیر مرتبط با تغذیه می-باشد که به دنبال تغییر در الگوی مصرف غذا از جمله مصرف بی رویه مواد قندی، چربی‌ها، فست فودها، غذاهای چرب و سرخ شده و کم تحرکی ایجاد شده و خطر بروز بیماری‌های غیر واگیر مانند بیماری ‌های قلبی_عروقی، دیابت، سرطان، فشار خون بالا، چربی خون بالا و ... را افزایش می‌دهد.
مسئول واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت اذعان داشت: اضافه وزن و چاقی در کودکان، تهدیدی جدی‌تر از بزرگسالان می‌باشد.
وی خاطرنشان کرد: کودکان دارای اضافه¬وزن به احتمال زیاد در آینده بزرگسالان چاقی خواهند بود و نسبت به کودکان بدون اضافه وزن به احتمال زیاد به دیابت و بیماری¬های قلبی و عروقی در سنین جوانی، که به نوبه خود با شانس بالاتر مرگ زودرس و ناتوانی بزرگسالی همراه است مبتلا می¬شوند. در واقع کودکان و نوجوانان چاق از پیامدهای کوتاه¬مدت و بلندمدت چاقی رنج می-برند. 
 موجی افزود: تغذیه ناسالم از قبیل مصرف بی‌رویه فست فودها، نوشابه‌های گازدار و سایر نوشیدنی‌های شیرین، شیرینی، شکلات، چیپس و غذاهای سرخ شده، مصرف کم سبزی و میوه و منابع غذایی حاوی فیبر در کنار تحرک بدنی ناکافی مهمترین علل بروز اضافه وزن و چاقی در کشور به شمار می‌روند.
مسئول واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان گفت: در چنین شرایطی بهره مندی از اصول پیشگیری سطح اول، تدوین و انجام مداخلات آموزشی و اجرایی، اصلاح باورها و تغییر رفتارهای فردی و اجتماعی موثر به عنوان یک ضرورت مورد تاکید قرار می‌گیرد.
وی افزود: همکاری و همدلی سازمان‌ها و ادارات در جهت اطلاع‌رسانی و انجام مداخلات اجرایی جهت پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی و در نهایت کمک به ارتقای سلامت جامعه، ضروری و حائز اهمیت است به طوری که از این طریق می‌توان در کنار بهره گیری از رفتارهای سلامت، از اضافه وزن و چاقی پیشگیری نموده و تا حد زیادی بار این بیماری و بیماری‌های مرتبط با آن را کاهش دهیم.
در این طرح مراکز خدمات جامع سلامت با حضور کارشناسان تغذیه در شهرستان بوشهر آماده خدمات مشاوره رایگان به عموم مردم هستند.

انتهای پیام/ ا.س- 3000
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
کمپین     بسیج.ملی.تغذیه     مهندس.محمدصادق.موجی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   20 دی 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >