معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
کاهش چشمگیر میزان مرگ نوزادی استان بوشهر در یک دوره ده‌ساله/ میزان مرگ نوزادان در استان بوشهر پایین‌تر از میانگین کشوری است

16 بهمن 1396
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی بهداشتی درمانی بوشهر گفت: در یک دوره 10 ساله از سال 85 تا 95 شاهد کاهش 50 درصدی میزان مرگ نوزادی در استان بوشهر بوده‌ایم.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی بهداشتی درمانی بوشهر افزود: با تلاش پرسنل دانشگاه، میزان مرگ نوزادی در استان بوشهر با 50 درصد کاهش، از 17 در هزار تولد زنده در سال 1385 به 8.5 در هزار تولد زنده در سال 95 رسیده است.
میزان مرگ نوزادان در استان بوشهر پایین‌تر از میانگین کشوری است
وی تصریح کرد: در حال حاضر میزان مرگ نوزادان در استان بوشهر با توجه به مستندات وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی پایین‌تر از میانگین کشوری می‌باشد.
این مقام مسئول بهداشتی در این خصوص تصریح کرد: در سال 95 از هر هزار نوزاد متولد‌شده در استان بوشهر حدود 8 نوزاد قبل از اینکه 28 روزگی خود را کامل کنند فوت‌شده‌اند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی بهداشتی درمانی بوشهر شایع‌ترین علل فوت نوزادان را کوتاه بودن دوران بارداری یا همان نارسی نوزاد (تولد نوزاد قبل از 37 هفته کامل بارداری) و ناهنجاری‌های مادرزادی دانست که این وضعیت مشابه الگوی کشوری می‌باشد.
رییس مرکز بهداشت استان بوشهر افزود: همچنین میزان مرگ کودکان 1 تا 59 ماه در استان بوشهر در سال 1395 برابر با 5.6 در هزار تولد زنده است؛ یعنی در سال 95 از هر هزار کودک 1 تا 59 ماهه حدود 5 نفر قبل از 5 سالگی فوت کرده‌اند؛ که شایع‌ترین علل فوت در این سن، ناهنجاری‌های مادرزادی و سوانح و حوادث می‌باشد.
تأثیر راه‌اندازی NICU در کاهش مرگ نوزادی
دکتر خواجه‌ئیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: راه‌اندازی بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌ها NICU) ) ازجمله اقدامات مؤثر در کاهش مرگ نوزادی است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: یکی دیگر از اقدامات مهم در این رابطه مراقبت کودکان کمتر از 5 سال در خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت است.
وی اضافه کرد: مراقبت کودکان کمتر از 5 سال در خانه‌های بهداشت و مراکز خدمات جامع سلامت باعث شناسایی هرچه سریع‌تر کودکان به‌ظاهر سالم از کودکان سالم شده و اقدامات لازم بعد از شناسایی این کودکان صورت می‌گیرد؛ مشاوره با مادران در مراقبت‌های روتین کودکان در ارتباط با سوانح و حوادث ازجمله اقداماتی است که در این مراقبت‌ها انجام می‌شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: همچنین کلیه مادران باردار در صورت تمایل در هفته 13-11 بارداری برای انجام غربالگری جنین (مشکلات کروموزومی) بررسی می‌شوند.
انتهای پیام/ م.ب 2020
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
معاونت.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان     معاون.بهداشتی    

تاریخ بروز رسانی:   16 بهمن 1396

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >