سرپرست شبکه بهداشت دیر خبر داد:
پیشتازی دیّر در اجرای طرح «پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به کودک»

14 اسفند 1396
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر از اجرای کامل طرح «پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به کودک» در این شهرستان خبر داد.

مهندس احمد آخوندی با اشاره به اهمیت پیشگیری از بیماری ایدز افزود: شهرستان دیر اقدامات خوبی در راستای اجرای برنامه پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به نوزاد داشته است و تمامی افراد گروه هدف تحت پوشش برنامه قرارگرفته‌اند.
وی تصریح کرد: کلیه مادران باردار و زنانی که تمایل به بارداری دارند به‌عنوان گروه هدف محسوب شده که برای آن‌ها در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و بیمارستان‌ توسط مراقبین سلامت، تست اچ آي وي به‌صورت رایگان انجام‌شده است.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر بابیان اینکه صد در صد جمعیت گروه هدف تحت پوشش برنامه قرارگرفته‌اند گفت: از زمان اجرای برنامه تاکنون برای بیش از هزار و 500 نفر از زنان واجد شرایط و مادران باردار به‌صورت رایگان تست اچ آي وي انجام‌شده است و شهرستان دیّر در این زمینه پیشتاز است.
وی اظهار داشت: ارزش و صحت تست اچ‌آي‌وي با توجه به حساسیت بالای کیت‌ها، بسیار بیشتر از انجام آزمایش در آزمایشگاه است و نیازی به تکرار آزمایش در آزمایشگاه نیست.
مهندس آخوندی در خصوص چگونگی انجام تست اچ‌آی‌وی گفت: تست اچ آي وي در دو نوبت انجام می‌شود که مادران نوبت اول را در سه‌ماهه اول بارداری و ترجیحاً در روز تشکیل پرونده بارداری می‌بایست انجام ‌دهند و همچنین در 8 ماهگی (هفته 31 تا 34) بارداری نیز این تست تکرار می‌شود.
وی بابیان اینکه با انجام این تست موارد انتقال ویروس ایدز از مادر به جنین کنترل می‌شود افزود: همه مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و بیمارستان امام هادی (ع) دیر، به تست‌های سریع انجام اچ آي وي مجهز شده‌اند و مراقبین سلامت دوره دیده شاغل در این مراکز آماده انجام آن به مادران باردار هستند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیر يادآور شد: درصورتی‌که اين مراقبت‌ها به‌صورت مطلوب انجام گيرد احتمال انتقال ویروس اچ آي وي از مادر به جنين از 30 تا 45 درصد به 3 تا 5 درصد كاهش مي‌يابد.
وی خاطرنشان کرد: انجام تست سریع انجام اچ آي وي به‌صورت روزانه همه مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و بیمارستان امام هادی (ع) دیر انجام می‌شود و شهروندان می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند.
انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
ایدز     مهندس.احمد.آخوندی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر        

تاریخ بروز رسانی:   14 اسفند 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >