جهت کنترل مالاریا؛
اجرای طرح سم‌پاشی ابقایی خانه به خانه در شهرستان عسلویه

26 اسفند 1396
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه عنوان داشت: طرح سم‌پاشی ابقایی خانه به خانه جهت کنترل مالاریا در شهرستان عسلویه اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه، جاسم زارعی افزود: هرساله جهت کنترل مالاریا در شهرستان عسلویه اقدامات زیادی صورت می‌گیرد، امسال نیز با تشکیل 7 تیم آموزش‌دیده، از سیزدهم اسفندماه سم‌پاشی در سطح شهرستان شروع‌شده و همه اماکن نیازمند در حال سم‌پاشی می‌باشند، این عملیات از شهر نخل تقی آغاز و هم‌اکنون در حال انجام در بخش چاه مبارک می‌باشد.
وی تصریح کرد: ناقل عامل مالاریا، پشه آنوفل ماده می‌باشد که در صورت سم‌پاشی از بین رفته و بیماری انتقال نمی‌یابد، اما این کار کافی نیست، مناطقی که دارای آب‌های راکد (شیرین) هستند درصد خطر آن‌ها نسبت به سایر مناطق، به دلیل تکثیر پشه آنوفل بیشتر است.
جاسم زارعی افزود: از کلیه شرکت‌ها، فرودگاه‌ها، مناطق نظامی و انتظامی، دهیاری‌ها، بخشداری‌ها، شهرداری‌ها و مسئولین شهرستان انتظارمی‌رود که با خشکانیدن آب‌های راکد در سطح شهرستان و حساس سازی و معرفی، پاکستانی‌ها، افغان‌ها و بلوچ (به‌ویژه افرادی که جدیداً وارد شهرستان می‌شوند) به بیماریابان، بهورزان، مراقبین سلامت در مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های سلامت جهت نمونه‌گیری فعال یا راهنمایی افراد فوق‌الذکر به مراکز مذکور و نمونه‌گیری پاسیو (غیرفعال) گامی در جهت کنترل واقعی مالاریا بردارند.
وی گفت: بیماری مالاریا مهم‌ترین بیماری انگلی و یکی از مهم‌ترین مسایل بهداشتی مناطق گرمسیری است که به خاطر شیوع و مرگ‌ومیر قابل‌توجه دارای اهمیت زیاد می‌باشد.
انتهای پیام/ ع.م 3090
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
سم.پاشی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.عسلویه     کنترل.مالاریا     خانه.به.خانه    

تاریخ بروز رسانی:   26 اسفند 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >