916 مورد غربالگری کم‌کاری تیروئید نوزادی در شهرستان عسلویه انجام شد

27 اسفند 1396
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه عنوان داشت: در سال 96 تا ابتدای اسفندماه تعداد 916 نوزاد، غربالگری شده‌اند تا از عوارض ناشی از کم‌کاری تیروئید در امان باشند.

جاسم زارعی در مورد طرح غربالگری کم‌کاری مادران تیروئیدی نوزادان افزود: کم‌کاری مادرزادی تیروئید شایع‌ترین علت قابل‌پیشگیری عقب‌ماندگی ذهنی نوزادان می‌باشد.
وی بابیان اینکه در زمانی که عقب‌ماندگی ظاهر می‌شود درمان بی‌فایده است تصریح کرد: نوزادان با کم‌کاری مادرزادي تیروئید، در بدو تولد ممكن است کاملاً طبيعي به نظر برسند اما باگذشت زمان آرام‌آرام علایم بيماري ظاهر می‌شود که اين امر منجر به تشخيص ديررس شده و زیان‌های غیرقابل جبراني به نوزاد وارد می‌کند.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه اضافه کرد: با توجه به اينكه اين عوارض در صورت عدم‌تشخیص به‌موقع جبران‌ناپذیر است،‌ كشف به‌موقع و تشخيص و درمان هر چه سریع‌تر بيماران از اهميت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد و در موقع تولد به‌راحتی با یک آزمایش ساده روز سوم تا پنجم بعد از تولد قابل‌شناسایی می‌باشد که با درمان سریع می‌توان از بروز این معضل پیشگیری نمود.
جاسم زارعی اظهار داشت: اگر درمان در ماه‌ اول تولد (30 روز اول زندگي) شروع شود، ضريب هوشی طبيعی خواهد بود و از بروز صدمات مغزي در نوزاد مبتلابه كم‌كاري تیروئید جلوگيری می‌کند.
وی عنوان داشت: در شهرستان عسلویه، غربالگری نوزادان در 3 تا 5 روز ابتدای تولد به‌منظور تشخیص بیماری کم‌کاری تیروئید، فنیل کتونوری و فاویسم در 2 مرکز خدمات جامع سلامت شهری عسلویه و چاه مبارک به‌صورت رایگان انجام و نتیجه آزمایش و نمونه 48 ساعت بعد مشخص می‌گردد، در صورت کم‌کاری مادرزادی تیروئید در نوزاد بلافاصله اقدامات درمانی شروع می‌شود و از بروز عوارض جبران‌ناپذیر بعدی جلوگیری می‌شود.
انتهای پیام/ ع.م 3090

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
غربالگری     کم.کاری.تیروئید     عوارض     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.عسلویه    

تاریخ بروز رسانی:   27 اسفند 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >