سفیران سلامت دانشجویی، پل ارتباطی متخصصان سلامت با جامعه هستند/ گزارش تصویری

9 ارديبهشت 1397
مدیر فرهنگی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه گفت:‌ سفیران سلامت دانشجویی پل ارتباطی متخصصان عرصه سلامت با جامعه هستند که در انتقال دانش و مهارت‌های بهداشتی به جامعه نقش بسیار مهمی دارند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، سید محسن هاشمی که در نشست آموزشی توجیهی سفیران سلامت دانشجویی سخن می‌گفت افزود: کانون سفیران سلامت یک ضرورت اجتماعی است و اگر موفق شویم دانش و اطلاعات بهداشتی را به بدنه جامعه منتقل کنیم در ارتقای سلامت جامعه گامی مهم برداشته خواهد شد.
هاشمی افزود تجربیات معاونت بهداشتی تجارب واقعی و بروز است که در اختیار دانشجویان قرارمی‌گیرد و کانون سفیران سلامت با استفاده از این تجربیات می‌توانند وارد فعالیت‌های اجتماعی شوند و فرهنگ سلامت را به مردم تزریق کنند.
وی در توضیح معنای سفیران سلامت دانشجویی گفت:‌ این دانشجوها اطلاعات بهداشتی را از آموزش‌هایی که توسط متخصصین این حوزه ارایه می‌شود به سطح جامعه منتقل می‌کنند.
هاشمی گفت: در سال گذشته حضور پرشور دانشجویان به‌عنوان سفیران سلامت بسیار امیدوارکننده بود و امسال با تشکیل کانون سفیران سلامت دایره فعالیت این دانشجویان گسترش پیدا می‌کند.
مدیر فرهنگی معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: بنا بر گزارش‌های رسمی، وزارت بهداشت تنها 20 درصد نیاز جامعه در حوزه بهداشت و سلامتی را می‌تواند تأمین کند و بقیه این نیازها باید با توانمند شدن خود جامعه برطرف شود که طرح سفیران سلامت برای همین منظور برنامه‌ریزی‌شده است.
وی گفت: یکی از شاخص‌های توسعه در آینده‌ای نه‌چندان دور، این خواهد بود که متخصصین جامعه تا چه اندازه می‌توانند اطلاعات تخصصی خود را به جامعه منتقل کنند.
اهمیت خودمراقبتی در پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر
مدیر گروه آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه نیز گفت:‌ یکی از برنامه‌های تحول در نظام سلامت، خودمراقبتی و توسعه سواد سلامت است.
حمیدرضا رصافیانی طرح سفیران سلامت را در راستای خودمراقبتی و توسعه سواد سلامت دانست و افزود:‌ درگذشته مشکل نظام‌های بهداشتی بیماری‌های واگیر بود که با ساخت واکسن و آنتی‌بیوتیک‌ها این مشکل حل شد؛ ولی امروزه بیماری‌های غیر واگیر مشکل اصلی نظام‌های بهداشتی در سطح جهان است که خودمراقبتی یکی از راهکارهای مهم در پیشگیری از این بیماری‌ها است.
وی عوامل ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر را مصرف دخانیات، کم‌تحرکی، تغذیه ناسالم، چاقی، فشارخون بالا، قند خون و کلسترول بالا عنوان کرد و گفت: این عوامل به رفتار و سبک زندگی ما بستگی دارند که خودمراقبتی می‌تواند در پیشگیری آن‌ها بسیار مؤثر باشد.
مهندس  رصافیانی خودمراقبتی را اعمالی آگاهانه و هدفمند دانست که مردم یاد می‌گیرند که به خود و خانواده و اطرافیان کمک ‌کنند که تندرست بمانند.
وی گفت: با آموزشِ خودمراقبتی و افزایش سطح سواد سلامت جامعه، مردم یاد می‌گیرند که برای هر مشکل کوچکی به مراکز درمانی مراجعه نکنند که درنهایت باعث کاهش بار مراجعه به مراکز درمانی و کاهش هزینه‌های درمان می‌شود.
مدیر گروه آموزش سلامت معاونت بهداشتی با اشاره به آمار سازمان بهداشت جهانی گفت:‌ با اصلاح شیوه زندگی می‌توانیم تا هشتاد درصد از ابتلا به بیماری قلبی عروقی، نود درصد از ابتلا به دیابت و از بیش از یک‌سوم سرطان‌ها پیشگیری کنیم.
کارشناس کانون سفیران سلامت نیز در حاشیه این نشست گفت: هدف از برگزاری کارگاه توجیهی سفیران سلامت دانشجویی، آشنا کردن دانشجویان به‌عنوان سفیران سلامت با برنامه‌های این کانون و همچنین جذب سایر دانشجویان در جهت عضویت در کانون سفیران سلامت می‌باشد.
سکینه مطیر زاده افزود: پس از برگزاری این کارگاه انتظارمی‌رود دانشجویان به‌عنوان سفیران سلامت در جامعه دانشگاهی و خوابگاهی به اهمیت و لزوم برخورداری سلامت جسمی و روحی هم سن و سالان و هم‌کلاسی‌های خود بپردازند و به این امر توجه ویژه داشته باشند.
وی بیان داشت: سفیران سلامت دانشجویی در همه مناسبت‌های بهداشتی ضمن همکاری با معاونت بهداشتی، با اولویت‌های بهداشتی جامعه، نحوه برخورد و رفع مشکلات بهداشتی آشنا شده و خدمات مربوطه ارایه می‌دهند.
جلسه آموزشی توجیهی سفیران سلامت دانشجویی همزمان با هفته سلامت با حضور سفیران سلامت و مدرسان حوزه معاونت بهداشتی یکشنبه در پردیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد.
انتهای پیام/ ح.ن 3050

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
نشست     سفیران.سلامت.دانشجویی     معاونت.دانشجویی.فرهنگی     سیدمحسن.هاشمی     حمیدرضا.رصافیانی     سکینه.مطیرزاده    

تاریخ بروز رسانی:   9 ارديبهشت 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >