داروهای گیاهی حتماً با تجویز پزشک خریداری و مصرف شود!

16 ارديبهشت 1397
کارشناس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با تأکید بر عدم مصرف خودسرانه داروهای گیاهی گفت: داروهای گیاهی حتماً با تجویز پزشک خریداری و مصرف شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر سمیرا حیدری افزود: داروهای گیاهی موجود در عطاری‌ها و دیگر مراکز عرضه به دلیل احتمال عوارض و مسمومیت‌ها باید حتماً با تجویز و مشاوره پزشک تهیه و مصرف شود.
وی تصریح کرد: تجویز داروهای گیاهی باید بر اساس خصوصیات فردی و شرایط بیمار اعم از طبع و مزاج، سلامت تمامی دستگاه‌های بدن، همزمانی با مصرف داروهای شیمیایی، نوع رژیم غذایی و غیره توسط پزشک صورت گیرد.
کارشناس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: نوع داروی تجویزشده مقدار و طول مدت مصرف هر نوع داروی گیاهی در هر فرد نسبت به افراد دیگر متفاوت است که حتماً باید به این نکته توجه کرد، در غیر این صورت به‌جای بهبود بیماری باعث آسیب نیز در فرد خواهد شد.
دکتر سمیرا حیدری خاطرنشان کرد: از شایع‌ترین عوارض می‌توان به افزایش آنزیم‌های کبدی، نارسایی‌های کبدی، مشکلات کلیوی، افت فشارخون، افت قند خون، حساسیت‌های پوستی و سمیّت تنفسی نیز اشاره کرد.
وی تصریح کرد: در حال حاضر داروهای گیاهی از قبیل چاقی، ‌لاغری، ‌ترک اعتیاد، دیابت، دمنوش ها و سایر دیگر داروهای گیاهی در بازار بدون مجوز و تائیدیه سازمان غذا و دارو به فروش می‌رسد که مصرف‌کنندگان باید در خرید آن دقت لازم را داشته باشند.
کارشناس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تأکید کرد: افراد گیاهان دارویی را به توجه به راهنمای مصرف و دُز و بازه زمانی مناسب استفاده کنند و از مصرف خودسرانه و بدون مشورت با پزشک و یا داروساز خودداری نمایند.

انتهای پیام/ غ.ه 2070
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
داروهای.گیاهی     دکتر.سمیرا.حیدری     معاونت.غذا.دارو        

تاریخ بروز رسانی:   16 ارديبهشت 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >