رییس مرکز سینوزیت مزمن بوشهر خبر داد:
شیوع بالای سینوزیت مزمن در استان بوشهر

25 ارديبهشت 1397
رییس مرکز ثبت سینوزیت مزمن دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از شیوع بالای سینوزیت مزمن در بوشهر خبر داد.

دکتر شکراله فرخی اظهار داشت: بر اساس مطالعه پژوهشی مصوب معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه که بر روی پنج هزار و ۲۱ نفر از ساکنین شهر بوشهر بر اساس پرسشنامه استاندارد GA۲LEN و با همکاری انجمن آلرژی اروپا انجام گرفت، شیوع سینوزیت ۲۸.۴ درصد گزارش‌شده است که شیوع بالایی در دنیا است.
رییس مرکز ثبت سینوزیت مزمن دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: بوشهر در سطح بالایی از شیوع گزارش‌شده سینوزیت در دنیا است، در دنیا شیوع این بیماری بین شش تا ۱۶ درصد است ولی متأسفانه شیوع این بیماری در استان بوشهر بالاتر از حد انتظار بود.
وی افزود: در سال گذشته و پس از کسب مجوز مرکز ثبت سینوزیت مزمن از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توسط معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه تصمیم به انجام پروژه تحقیقاتی بین‌المللی برای بررسی شیوع سینوزیت مزمن در استان بوشهر گرفته شد که مورد موافقت انجمن آلرژی اروپا قرار گرفت.
دکتر فرخی ادامه داد: پس از حضور درب منازل و تکمیل پرسشنامه استاندارد و آنالیز داده‌های مطالعه شیوع ۲۸.۴ درصدی که نشان‌دهنده شیوع بالایی در دنیا است، به دست آمد.
وی گفت: مقاله منتج شده از این مطالعه برای چاپ در مجله راینولوژی اروپا (از مجلات درجه اول علمی اروپا) موردپذیرش قرار گرفت.
متخصص ایمونولوژی و آلرژی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: علل این افزایش شیوع، تنفس مردم شهر بوشهر در دالان رطوبتی با حرارت بالا (هوای شرجی)، بالا بودن شیوع بیماری‌های حساسیتی نظیر آلرژی بینی و آسم، شیوع بالای عوامل حساسیت‌زای درون منزل نظیر مایت گردوغبار منزل، کپک، سوسک، حیوانات خانگی و پرندگان، عوامل حساسیت‌زای منشأ گرفته از دریا و سایر عوامل ناشناخته است.
وی به‌ضرورت راه‌اندازی این مرکز تأکید کرد و تصریح کرد: با توجه به هزینه بالای درمان این بیماری و تحمیل این هزینه‌بر خانواده‌ها و سیستم بهداشتی- درمانی، توجه بیشتر مسئولین و مردم استان نسبت به پیگیری تشخیص و درمان زودهنگام این بیماری ضروری است.
رییس مرکز سینوزیت مزمن دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: در همین راستا مرکز ثبت سینوزیت مزمن باهدف ارایه خدمات تشخیصی درمانی جدید در دانشگاه ثبت و در آستانه بهره‌برداری است.

انتهای پیام/ پ.ر 2030
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
سینوزیت     دکتر.شکراله.فرخی     معاونت.تحقیقات        

تاریخ بروز رسانی:   25 ارديبهشت 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >