معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان:
افراد مبتلابه فشارخون بالا 3 برابر بیشتر از افراد دارای فشارخون طبیعی در معرض خطر هستند

1 خرداد 1397
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: افراد مبتلابه فشارخون بالا 3 برابر بیشتر از افراد دارای فشارخون طبیعی در معرض خطر هستند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، محمدحسین دریسی عنوان داشت: بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی اولین عامل کشنده در سراسر جهان هستند که در سال سبب مرگ 17 و نیم میلیون نفر یعنی در هر 2 ثانیه یک مرگ می‌شوند، بااین‌حال در صورت کاهش عوامل خطر این بیماری‌ها به مقدار زیادی قابل‌پیشگیری می‌باشند.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار داشت: شناسایی بیماری‌های قلبی و عروقی بخصوص فشارخون بالا در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت یکی از اولویت‌های مهم ما در سال جاری خواهد بود و مراقبین سلامت ما تاکنون 6 هزار و 379 فرد مبتلابه فشارخون بالا را شناسایی و تحت مراقبت قرار داده‌اند.
دریسی افزود: عوامل خطر مسئول 80 درصد مرگ‌های ناشی از بیماری قلبی و سکته مغزی هستند و بعضی از این عوامل مانند فشارخون بالا، کلسترول خون بالا و مصرف دخانیات قابل‌تغییر و کنترل و بعضی مانند جنس و سابقه خانوادگی غیرقابل تغییر می‌باشند.
وی تصریح کرد: طبق بررسی‌های انجام‌شده، فشارخون بالا اولین عامل خطر سکته مغزی و عامل مهم تقریباً نیمی از بیماری قلبی و سکته مغزی در شهرستان هستند و افراد مبتلابه فشارخون بالا 3 برابر بیشتر از افراد دارای فشارخون طبیعی در معرض خطر هستند.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان در خصوص اهمیت این بیماری گفت: فشارخون بالا علائم آشکاری ندارد و معمولاً شناخته نمی‌شود و راهی برای اطلاع از آن وجود ندارد مگر اینکه توسط خود فرد یا یک کارمند بهداشتی اندازه‌گیری شود و علیرغم اینکه فشارخون بالا علائمی ندارد، اما می‌تواند آسیب مهمی به قلب و شریان‌ها بزند.
دریسی بابیان اینکه بیشترین علت مرگ‌های شهرستان دشتستان بیماری‌های قلبی و عروقی بوده و میزان شیوع فشارخون بالا در افراد 18 سال به بالا سال حدود 27 درصد است گفت: افراد با مراجعه به مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت ضمن انجام مراقبت‌های اولیه بهداشتی از مقدار فشارخون خود و وجود عوامل خطر و میزان خطر خود مطلع شوند و در صورت داشتن فشارخون بالا توسط کارکنان بهداشتی تحت مراقبت قرارگرفته و بیماری آن‌ها کنترل شود.
وی همچنین اظهار داشت: شناسایی فشارخون بالا آسان و هزینه چندانی ندارد و معمولاً کنترل این بیماری از طریق تغییر در شیوه زندگی مانند کاهش مصرف نمک و افزایش فعالیت بدنی و یا در صورت لزوم دارودرمانی نیز راحت است.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان بیان کرد: علل رفتاری متعددی در افزایش خطر ابتلا به فشارخون بالا نقش دارند که می‌توان به مصرف مفرط الکل،مصرف غذاهای چرب و پرنمک و نیز عدم مصرف میوه و سبزیجات به مقدار کافی، ورزش نکردن و عدم تحرک بدنی کافی، کنترل و مدیریت ناکافی خشم و استرس و همچنین به مؤلفه‌های اجتماعی بهداشت و سلامت ازجمله میزان درآمد، سطح سواد و نوع مسکن اشاره کرد.
انتها پیام/ س.غ/3030
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
فشار.خون     معاون.بهداشتی     محمدحسین.دریسی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   1 خرداد 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >