کارشناس برنامه سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
تأمین سلامت سالمندان یکی از مهم‌ترین چالش‌های بهداشتی درماني می‌باشد

8 مهر 1397
کارشناس برنامه سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با توجه به رشد جهانی جمعیت سالمندان، تأمین سلامت آن‌ها یکی از مهم‌ترین چالش‌های بهداشتی درماني می‌باشد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، صدف جفره گفت: با توجه به رشد جهانی جمعیت سالمندان، تأمین سلامت سالمندان یکی از مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی درماني در قرن بیست و یکم به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه هر چه افراد مسن‌تر باشند به مراقبت‌ها و خدمات بیشتری احتیاج دارند اضافه کرد: سلامت سالمندان هم برای ارائه کنندگان خدمات بهداشتی، درمانی و هم برای اعضای خانواده و جامعه‌ای که سالمندان در آن زندگی می‌کنند یک چالش مهم محسوب می‌شود.
این کارشناس بهداشتی، سالمندی را فرصتی دانست که اگر برنامه‌ریزی نداشته باشیم تبدیل به تهدید می‌شود و ادامه داد: ارائه خدمات به سالمندان، جهت ارتقای سطح سلامت آنان، چندوجهی بوده و باید همواره همه ابعاد جسمانی، روانی، اجتماعی و روحانی آنان موردتوجه قرار گیرد برای همین تأمین سلامت سالمندان جامعه، ضمن محوریت وزارت بهداشت، نیاز به همكاری گسترده بین بخشی دارد.
وی افزود: این‌که فرد در طول زندگی، چگونه زندگی کرده، وضعیت سلامتی دوران سالمندی او را مشخص می‌کند؛ اما حتی اگر در سالمندی هم شیوه زندگی سالم به کار گرفته شود باز مؤثر است و از بروز و یا پیشرفت ناتوانی جلوگیری می‌کند.
کارشناس برنامه سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص اقدامات انجام‌گرفته برای سلامت سالمندان گفت: از مهم‌ترین اقداماتی که در استان جهت سالمندان بالای ۶۰ سال انجام می‌شود تشکیل پرونده الکترونیکی و مراقبت سالمندان می‌باشد.
جفره افزود: در این مراقبت‌ها سالمندان از نظر فشارخون بالا، تغذیه /اختلالات چربی خون /افسردگی، سقوط و عدم تعادل، سکته‌های قلبی و مغزی، سرطان پستان، بررسی‌شده و در صورت نیاز توسط کارشناس روان، تغذیه و پزشک مستقر در مرکز ویزیت می‌شوند، همچنین ضمن بررسی وضعیت واکسیناسیون در صورت نیاز واکسیناسیون نیز انجام می‌شود.
اول اکتبر برابر با نهم مهرماه به‌عنوان روز جهانی سالمند نام‌گذاری شده است که به همین مناسبت در کشور یک هفته به‌عنوان "گرامیداشت هفته سالمند " منظور شده است.

انتهای پیام/ م.ب ۲۰۲۰

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
سلامت.سالمندان     معاونت.بهداشتی     صدف.جفره        

تاریخ بروز رسانی:   8 مهر 1397

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >