با برگزاری همایش افتتاحیه؛
طرح آهن‌یاری و مکمل‌یاری ویتامین دی در مدارس شهرستان عسلویه آغاز شد

15 مهر 1397
همایش افتتاحیه طرح آهن یاری و مکمل یاری ویتامین دی با حضور سرپرست شبکه بهداشت و درمان و معاون پرورشی آموزش‌وپرورش شهرستان عسلویه به‌صورت نمادین در مدرسه متوسطه دوم دخترانه آسیه شهر نخل تقی برگزار شد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه در این آیین ضمن توضیح و تبیین اهمیت ویتامین یاری و آهن یاری به‌ویژه در بین دانش آموزان دختر، گفت: دانش آموزان به‌عنوان سفیران سلامت باید در اشاعه فرهنگ استفاده از قرص‌های آهن و ویتامین D در جامعه نقش پرباری داشته باشند.
جاسم زارعی افزود: با همکاری خوبی که مدیران، معلمین و دانش آموزان عزیز با شبکه بهداشت و درمان شهرستان داشته‌اند خوشبختانه این طرح در سال‌های گذشته به‌صورت ۱۰۰ درصدی اجراشده است.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح، جبران کمبود ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین D و همچنین آهن در دختران دوره متوسطه است.
کارشناس تغذیه مرکز خدمات جامع سلامت شهری عسلویه نیز گفت: شایع‌ترین کمبود مواد معدنی در دختران نوجوان کمبود آهن، کلسیم و روی می‌باشد که از عوارض و پیامدهای کم‌خونی فقر آهن کاهش قدرت یادگیری، خستگی زودرس، ضعف و سرگیجه، کاهش مقاومت بدن در برابر بیماری‌هاست.
فاطمه اسماعیلی افزود: کمبود ویتامین D به‌طور غیرمستقیم سبب کمبود کلسیم می‌گردد که در شهرستان عسلویه به دلیل آلودگی هوا و نوع پوشش بانوان کمبود این ویتامین شایع می‌باشد و از طرفی منابع غذایی تأمین‌کننده این ویتامین کمتر مصرف می‌شود.
وی تصریح کرد: کلیه دختران مقطع متوسطه اول و دوم به‌عنوان گروه هدف برنامه آهن یاری و مگادوز ویتامین D و همچنین کلیه پسران مقطع متوسطه اول و دوم به‌عنوان گروه هدف برنامه مگادوز ویتامین D در سال ۹۷_۹۸ خواهند بود.
کارشناس تغذیه مرکز خدمات جامع سلامت شهری عسلویه بیان کرد: قرص آهن به کلیه این افراد به‌صورت هفته‌ای یک عدد و به مدت ۴ ماه (کلاً ۱۶ عدد قرص آهن برای هر نفر) تعلق می‌گیرد و مکمل مگادوز ویتامین D نیز به هر نفر یک عدد در ماه و به مدت ۹ ماه تعلق می‌گیرد.
فاطمه اسماعیلی گفت: این مقدار جهت پیشگیری می‌باشد و درصورتی‌که کسی دچار کمبود این ریزمغذی‌ها باشد بایستی تحت نظر پزشک درمان شود.

انتهای پیام/ع.م- ۳۰۹۰
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
همایش     افتتاحیه     آهن.یاری     جاسم.زارعی     فاطمه.اسماعیلی     شبکه.بهداشت.درمان    
شهرستان.عسلویه        

تاریخ بروز رسانی:   15 مهر 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >