۵۷۰ آزمايش تشخيص کم‌کاری مادر زادي تيروئيد در تنگستان انجام‌شده است

20 آبان 1397
سرپرست شبکه بهداشت و درمان تنگستان گفت: در شش‌ماهه نخست سال جاري ۵۷۰ آزمايش تشخيص کم‌کاری مادرزادي تيروئيد در تنگستان انجام‌شده است.

به گزارش روابط عمومي شبکه بهداشت و درمان تنگستان، مهندس عادل مقدس با اشاره به نقش هورمون‌های تيروئيد در رشد و تکامل اعضا بدن خاطرنشان کرد: با انجام يک آزمايش ساده می‌توان به وجود کم‌کاری مادرزادي تيروئيد در نوزادان پي برد و در کمترين زمان ممکن درمان دارويي را براي آنان شروع کرد.
وی تأکید کرد: کم‌کاری مادرزادي تيروئيد با عوارضي مانند عقب‌ماندگی ذهني، کوتاهي قد و کاهش شنوايي همراه است و با توجه به اينکه اين عوارض در صورت عدم‌تشخیص سريع و شروع درمان به‌موقع جبران‌ناپذیر هستند، انجام غربالگري در ۵-۳ روز ابتدايي تولد در راستاي درمان به‌موقع و جلوگيري از بروز عوارض اين بيماري ضروری است.
مهندس مقدس ادامه داد: نوزاداني که پس از انجام آزمايش، مشکوک به بيماري کم‌کاری مادرزادي تيروئيد باشند و کودکاني که نارس متولد می‌شوند، وزن تولد کمتر از ۲ کیلو و ۵۰۰ گرم و يا بيش از ۴ کیلوگرم دارند، دوقلوها و چند قلوها، کودکاني که سابقه بستري در بيمارستان دارند و نوزادان باسابقه دريافت و يا تعويض خون، غربالگري مجدد براي آن‌ها انجام می‌شود.
وي تصريح کرد: در صورت تشخيص کم‌کاری مادرزادي تيروئيد براي نوزاد، درمان دارويي شروع و تا سه سال ادامه خواهد يافت و پس از قطع داروها با نظر پزشک متخصص مجدداً آزمايش کم‌کاری تيروئيد انجام می‌شود که با عدم وجود بيماري کم‌کاری تيروئيد درمان دارويي قطع می‌گردد و در غير این صورت درمان دارويي بايد تا پايان عمر ادامه يابد.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان تنگستان بيان داشت: نبود سابقه بيماري کم‌کاری مادرزادي تيروئيد در خانواده، دليلي بر انجام ندادن غربالگري در نوزادان نيست و نبايد هيچ نوزادي را از غربالگري محروم کرد.
مقام مسئول بهداشت و درمان در تنگستان افزود: در مراکز خدمات جامع سلامت شهيد رجايي اهرم، دلوار و بوالخير آزمايش تشخيص کم‌کاری مادرزادي تيروئيد انجام می‌شود که با تشخيص بيماري کم‌کاری مادرزادي تيروئيد، کارکنان بهداشت و درمان بر روند مراحل درمان نظارت و پیگیری‌های لازم را تا بهبود کامل نوزاد انجام می‌دهند.
انتهای پیام/ ن.ا 3010
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
تیروئید     مهندس.عادل.مقدس     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.تنگستان    

تاریخ بروز رسانی:   20 آبان 1397

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >