کم‌کاری تیروئید نوزادان دلیل اصلی بیماری‌های ذهنی است

7 آذر 1397
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: عدم‌تشخیص یا دیر تشخیص دادن بیماری کم‌کاری تیروئید نوزادان، باعث عقب‌ماندگی ذهنی و کوتاهی قد می‌شود.

زهره گره با بیان اینکه کمبود هورمون تیروکسین در بدن نوزاد به هر علتی باعث کم‌کاری تیروئید نوزادان می‌شود، افزود: این بیماری در بدو تولد معمولاً علامت مشخصی ندارد و بهترین روش تشخیص و پیشگیری از بیماری، انجام غربالگری در ۳ تا ۵ روزگی بعد از تولد برای نوزادان می‌باشد.
وی اضافه کرد: بیماری کم‌کاری تیروئید نوزادان شامل دو نوع دائمی و گذرا است، به این صورت که در نوع گذرای بیماری، بیمار تا مدتی که این مدت می‌تواند از حدود ۲ هفته تا ۳ سال طول بکشد، نیاز به درمان داشته و بعدازآن با شروع به کار تیروئید و تولید مقدار کافی هورمون، درمان قطع‌شده و دیگر نیاز به مصرف دارو نمی‌باشد.
زهره گره ادامه داد: در نوع دائمی، بیمار تا پایان عمر نیاز به مصرف دارو دارد و نباید دارو را قطع کند، البته دوز دارو ممکن است بر اساس نیاز بیمار و آزمایش‌های هورمونی وی توسط پزشک کم‌وزیاد شود، اما قطع کامل نخواهد شد.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه تصریح کرد: علت‌های به وجود آورنده کم‌کاری تیروئید نوزادان می‌تواند کمبود ید، افزایش ید، ازدواج فامیلی و مصرف بعضی از داروهای خاص توسط مادر مثل: لیتیوم و آمیودارون‌ها باشد.
گره بیان داشت: در صورت بروز بیماری در نوزاد، برای درمان فقط از قرص لووتیروکسین استفاده می‌شود زیرا که راحت‌ترین راه جذب هورمون تیروئید از طریق سیستم گوارشی است.
وی افزود: مقدار داروی تجویزشده توسط پزشک در قاشق خرد شده و در شیر مادر یا آب حل‌شده و به نوزاد خورانده شود، بهتر است نیم ساعت قبل از مصرف تا نیم ساعت بعدازآن نوزاد چیزی نخورد.
گره خاطرنشان کرد: قرص لووتیروکسین نباید هم‌زمان با قطره آهن یا داروهای حاوی کلسیم و مولتی‌ویتامین مصرف شود و باید بین مصرف این دارو و قرص لیووتیروکسین حداقل ۴ – ۳ ساعت زمان باشد.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه تأکید کرد: بین مصرف قرص لووتیروکسین و شیرهای حاوی سویا (ایزومیل) باید حداقل ۲ – ۱ ساعت فاصله باشد زیرا می‌تواند جذب دارو را مختل کند.
تیروئید یکی از غدد اساسی و بزرگ‌ترین غده درون‌ریز بدن است که وجود هورمون تیروکسین در افزایش سوخت‌وساز بدن، تکامل سیستم مغزی عصبی و همچنین رشد و نمو نقش اساسی را ایفا می‌کند.

انتهای پیام / م.ن- ۳۰۸۰


با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
کم.کاری.تیروئید     بیماری.غیرواگیر     شبکه.بهداشت.درمان.گناوه     نوزادان     عقب.ماندگی.ذهنی     کوتاهی.قد    
زهره.گره     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   7 آذر 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >