معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان؛
هشت هزار کودک ۳ تا ۶ سال در دشتستان مورد غربالگری سنجش بینایی قرار گرفتند

25 آذر 1397
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان از غربالگری سنجش بینایی هشت هزار کودک ۳ تا ۶ سال در شهرستان دشتستان خبر داد.

محمدحسین دریسی گفت: طرح غربالگری سنجش بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال هر ساله از اوایل آبان تا پایان آذر ماه در سطح کشور انجام شده و در شهرستان دشتستان نیز این کودکان مورد غربالگری سنجش بینایی قرار گرفته‌اند.
وی با اشاره به اینکه غربالگری توسط اداره بهزیستی و با همکاری شبکه بهداشت و درمان اجرا شده افزود: هفت هزار کودک از پانزده هزار کودک سنین ۳ تا ۶ سال در شهرستان، غربالگری سنجش بینایی انجام نداده‌اند که در مراکز خدمات جامع سلامت پایگاه‌هایی برای این مهم مستقر شده تا مراقبین سلامت ضمن پیگیری و ارائه خدمات بهداشتی به این گروه، غربالگری این کودکان را انجام و ثبت سامانه الکترونیک سیب نمایند.
کارشناس پیشگیری از معلولیت‌های اداره بهزیستی شهرستان دشتستان گفت: شایع‌ترین علت نابینایی و کم بینایی تک چشمی افراد  زیر ۲۰ سال را تنبلی چشم عنوان کرد و افزود: سه علت عمده شایع  برای کم بینایی کودکان وجود دارد که شامل  آب‌مروارید،  آب سیاه و تنبلی چشم هستند. اگرچه آب‌مروارید و آب سیاه مادرزادی هستند، اما  تنبلی چشم  در صورتی که به‌موقع تشخیص داده و درمان  شود کاملاً قابل‌پیشگیری است.
محبوبه رضایی با اشاره به اینکه کودکان زیر هفت سال باید حداقل سه بار برای سنجش بینایی و تشخیص تنبلی چشم معاینه شوند گفت: در این سنین چشم کودک در حال تکامل است به همین دلیل اگر درگذشته مشکلی نداشته خانواده‌ها باید برای معاینه مجدد به این مراکز مراجعه کنند.
وی بابیان اینکه انجام غربالگری برای خانواده‌های کم‌بضاعت به صورت رایگان است تصریح کرد: هزینه انجام این معاینات در سایر مناطق دو هزار تومان است و اگر کودکی مشکوک به تنبلی چشم باشد برای انجام مراحل بعدی بینایی‌سنجی به مراکز تخصصی ارجاع داده می‌شود که البته خدمات این مراحل به شکل رایگان انجام خواهد شد.
کارشناس واحد پیشگیری از معلولیت‌های اداره بهزیستی شهرستان دشتستان خاطرنشان کرد: بهزیستی به خانواده‌های کم‌بضاعتی که کودک آنان نیازمند عمل جراحی و یا تهیه عینک  است کمک خواهد کرد.
محبوبه رضایی تصریح کرد: این طرح تا پایان بهمن‌ماه تمدید گردیده و خانواده‌ها می‌توانند با مراجعه به پایگاه‌های سنجش مستقر در مراکز خدمات جامع سلامت شهر برازجان کودکان خود را غربالگری نمایند.
در این مراکز برای معاینه کودکان زیر سه سال که جهت‌ها را بلد نیستند از دستگاه و برای کودکان بزرگ‌تر از چارت E و تابلو به منظور بررسی دقیق‌تر میدان دید استفاده می‌شود.

انتهای پیام/ س.غ/۳۰۳۰
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
بینایی.سنجی     معاون.بهداشتی     محمدحسین.دریسی     محبوبه.رضایی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    
   

تاریخ بروز رسانی:   25 آذر 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >