مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
فعالیت بدنی منظم باعث پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌ها می‌شود

26 آذر 1397
مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: فعالیت بدنی منظم باعث پیشگیری و درمان بیماری‌های غیر واگیر ازجمله بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، دیابت و انواع سرطان‌ها می‌شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر؛ دکتر راضیه حاجیونی افزود: فعالیت بدنی منظم علاوه بر پیشگیری و درمان بیماری‌های غیر واگیر در پیشگیری از افزایش فشارخون، اضافه‌وزن و چاقی نقش داشته و می‌تواند باعث بهبود سلامت روان، کیفیت زندگی و تندرستی شود.
وی بابیان اینکه جوامع فعال‌تر در کاهش مصرف سوخت فسیلی، هوای پاک‌تر و با آلودگی کمتر و مسیرهای ایمن پیشرو هستند افزود:‌ فعالیت بدنی از طریق روش‌های مختلفی قابل انجام است که از آن جمله می‌توان به راه رفتن، دوچرخه‌سواری، ورزش و اشکال فعال تفریحی (حرکات موزون، یوگا، تای چی) اشاره کرد.
این مسئول بهداشتی گفت: فعالیت بدنی حین انجام کار و در اطراف منزل نیز قابل انجام می‌باشد زیرا تمامی اشکال فعالیت بدنی در صورت انجام منظم و همراه با مدت و شدت کافی منجر به سلامتی خواهد شد.
 هزینه جهانی بی‌تحرکی سالانه 54 میلیارد دلار تخمین زده‌شده است
مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی گفت: در اکثر کشورها، دختران، زنان، افراد سالمند، اقشار کم‌درآمد، افراد با معلولیت و بیماری‌های مزمن فرصت‌های محدودتری برای دسترسی به برنامه‌های مناسب و مقرون به‌صرفه و مکان‌هایی برای فعالیت بدنی دارند.
دکتر حاجیونی افزود: هزینه جهانی بی‌تحرکی در مراقبت‌های بهداشتی مستقیم در سال 2013، سالانه 54 میلیارد دلار تخمین زده‌شده که علاوه بر آن کاهش بهره‌وری هم 14 میلیارد دلار هزینه اضافه در بردارد؛ این در حالی است که بی‌تحرکی حدود 3 درصد از هزینه‌های ملی مراقبت بهداشتی را شامل می‌شود، اگرچه این مقادیر شامل هزینه‌های سلامت روان و اختلالات عضلانی اسکلتی نمی‌باشد.
وی بابیان اینکه امکان ادغام فعالیت بدنی در محل زندگی، کار و بازی وجود دارد گفت: پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری از ارکان کلیدی حمل‌ونقل هستند که می‌تواند مشارکت افراد را در فعالیت بدنی منظم روزانه امکان‌پذیر سازد اما متأسفانه نقش و محبوبیت استفاده از این روش‌ها در بیشتر کشورها در حال کاهش است.
دکتر حاجیونی در پایان گفت: ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند به افراد در تمام سنین جهت فعال شدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر کمک کنند.


انتهای پیام/ م.ب 2020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
فعالیت.بدنی     دکتر.راضیه.حاجیونی     فرهنگ.سلامت     معاونت.بهداشتی        

تاریخ بروز رسانی:   26 آذر 1397

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >