به دلیل وجود فلزات سنگین؛
مصرف نمک دریا تهدید جدی برای سلامت مردم است

27 آذر 1397
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: مصرف نمک دریا به دلیل وجود فلزات سنگین همچون سرب، کادمیوم و جیوه تهدیدی جدی برای سلامت مردم است.

تهمینه خلفی گفت: این فلزات سنگین باعث بروز انواع سرطان و بیماری‌های کلیوی می‌شود و عوارض جبران‌ناپذیری به همراه دارد.
خلفی افزود: متأسفانه تبلیغات ناآگاهانه و وسیع انواع نمک‌، سنگ نمک و نمک دریا با عنوان نمک‌های طبیعی و داشتن خواص درمانی، تبدیل به یک تهدید مهم برای هم‌میهنان ما شده است.
وی اظهار کرد: مصرف نمک‌های غیر یددار و غیر تصفیه موجب بازگشت بروز عوارض جبران‌ناپذیر کمبودید و افزایش خطر ابتلا به انواع سرطان، بیماری‌های داخلی، کلیوی، گوارشی و سنگ کلیه را می‌شود.
خلفی تصریح کرد: ناخالصی‌های موجود در نمک دریا موجب جلوگیری از جذب آهن مواد غذایی شده و در مادران باردار موجب تشدید ابتلا به کم‌خونی فقر آهن می‌شود.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان، بابیان اینکه کمبودید در همه گروه‌های سنی موجب بروز عوارض و بیماری‌هایی می‌شود، گفت: هر چه سن فرد مبتلا کمتر باشد عوارض آن جبران‌ناپذیرتر است.
وی تصریح کرد: برای پیشگیری از ابتلا به فشارخون و بیماری‌های قلب و عروقی از نمک کم، اما همان مقدار کم از نمک‌های تصفیه‌شده یددار استفاده شود.
خلفی تأکید کرد: میزان نمک توصیه‌شده در روز بر اساس استاندارد جهانی، ۵ گرم است که شامل نمک اضافه‌شده در حین پخت غذا و نمکی که به‌صورت پنهان در غذاهای آماده، برخی سبزی‌ها محلی و مواد غذایی دیگر وجود دارد است و این مقدار برای کودکان ۳ گرم در روز است که باید همین مقدار نیز از نمک یددار تصفیه‌شده تأمین شود.
انتهای پیام/ س.غ/۳۰۳۰
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
نمک.دریا     کارشناس.تغذیه     تهمینه.خلفی     فرهنگ.سلامت     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    
   

تاریخ بروز رسانی:   27 آذر 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >