بیانیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص واکسن تزریقی فلج اطفال

6 بهمن 1397
معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص واکسن تزریقی فلج اطفال بیانیه‌ای صادر کرد.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:
همان‌طور که میدانید مهم‌ترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری فلج اطفال، واکسیناسیون کودکان علیه این بیماری می‌باشد.
 علی‌رغم هم‌جواری کشور ایران با دو کشور افغانستان و پاکستان با آمار بالای مبتلایان به بیماری فلج اطفال، حدود 18 سال است که به دلیل پوشش خوب واکسیناسیون فلج اطفال در کشور، ابتلا به بیماری فلج اطفال به صفر رسیده است.
واکسن فلج اطفال به دو شکل خوراکی و تزریقی تهیه می‌گردد، در ایران تا پایان نیمه اول سال 1394 برای ایمن‌سازی روتین کودکان فقط از نوع خوراکی واکسن فلج اطفال استفاده می‌گردید.
در راستای دستیابی به هدف نهایی ریشه‌کنی جهانی فلج اطفال و به منظور تقویت ایمنی کودکان علیه این بیماری مقرر شد از نیمه دوم سال 1394 در برنامه واکسیناسیون روتین کودکان علاوه بر واکسن خوراکی فلج اطفال، یک نوبت در 4 ماهگی نیز از واکسن تزریقی فلج اطفال استفاده گردد.
با شروع سال 1395 متأسفانه به دلیل کاهش تولید جهانی واکسن تزریقی فلج اطفال، واکسن در اختیار کشور ایران و برخی کشورهای دیگر که بر اساس تقسیم‌بندی سازمان جهانی بهداشت در گروه کم‌خطر از نظر شیوع این بیماری طبقه‌بندی شده بودند قرار نگرفت.
در این مدت کودکان از واکسن خوراکی فلج اطفال استفاده می‌کردند اما مجدداً از شهریورماه سال جاری با افزایش تولید جهانی واکسن تزریقی فلج اطفال این واکسن در اختیار ایران قرار گرفت و طبق برنامه واکسیناسیون روتین همچنان علاوه بر واکسن خوراکی برای کودکان در سن 4 ماهگی یک نوبت واکسن تزریقی نیز تلقیح می‌گردد.
در پایان این بیانیه تأکید شده است که والدینی که کودک متولد سال 1395 به بعد دارند تا آخر بهمن‌ماه جهت تکمیل واکسیناسیون کودک خود به پایگاه‌های بهداشتی و خانه‌های بهداشت مراجعه نمایند.
انتهای پیام/ م.ب 2020

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
بیانیه     معاونت.بهداشتی     واکسن.فلج.اطفال        

تاریخ بروز رسانی:   6 بهمن 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >