رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو:
توجه به نحوه نگهداری داروها در منزل امری مهم و حیاتی است

8 اسفند 1397
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: دارو کالایی است که در صورت عدم رعایت اصول نگهداری آن می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

دکتر سهیل افرازی اظهار داشت: داروهای یخچالی باید درجاهای دور از رطوبت، دور از نور آفتاب و در دمای مطلوب ۲۵ درجه سانتی‌گراد نگهداری شوند.
وی افزود: متأسفانه عادت غلطی که در بین مردم جاافتاده این است که گمان می‌کنند باید همه داروها در یخچال نگهداری شوند درصورتی‌که این‌طور نیست. تنها داروهایی که بر روی جعبه آن و یا برچسب آن قیدشده که در دمای ۸-۲ درجه سانتی‌گراد و یا زیر 15 درجه سانتی گراد نگهداری شوند باید در یخچال قرار داده شوند.
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: باید توجه داشت که برای انتخاب محل نگهداری دارو و دمای متناسب با آن می‌توان به بروشور و توصیه‌های بسته‌بندی دارو مراجعه و یا در صورت نیاز با دکتر داروساز مشورت نمود زیرا به‌عنوان‌مثال بعضی از داروها نظیر آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای اطفال استفاده می‌شود بعد از آماده شدن و اضافه کردن آب جهت تهیه سوسپانسیون باید در یخچال نگهداری شوند.
دکتر افرازی در رابطه بااینکه سرمای زیاد بر روی داروها اثر دارد یا خیر گفت: برخی از داروها در اثر سرمای دمای یخچال دچار آسیب و تخریب می‌شوند. همچنین داروهایی ک باید در دمای 8-۲ درجه سانتی گراد نگهداری شوند باید از یخ‌زدگی در امان بمانند و به‌هیچ‌عنوان نباید در قسمت فریزر یخچال نگهداری شوند.
وی در پایان تأکید کرد: برای جابجایی داروهای یخچالی به‌خصوص در فصل‌های گرم سال باید در مسافت‌های بین‌شهری و داخل شهری طولانی از جعبه یخدان برای حمل‌ونقل استفاده شود که دمای محیط آن مشابه دمای محیط یخچال باشد.
انتهای پیام/ غ.ه -۲۰۷۰

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
دارو     دکتر.سهیل.افرازی     معاونت.غذا.دارو        

تاریخ بروز رسانی:   8 اسفند 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >