رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
مصرف قلیان باعث چند برابر شدن احتمال ابتلا به سرطان مثانه می‌شود/ خرید مکمل و مواد معدنی با اعتباری بیش از 25میلیارد ریال برای ساکنین استان بوشهر

16 اسفند 1397
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: سرطان مثانه ارتباط مستقیم با مصرف دخانیات داشته به‌گونه‌ای مصرف قلیان باعث چند برابر شدن احتمال ابتلا به سرطان مثانه می‌شود.

دکتر سعید کشمیری در نشست با اصحاب رسانه استان بوشهر افزود: سن استعمال قلیان به‌شدت کاهش‌یافته که این موضوع بسیار خطرناک است و والدین باید بیش از پیش به فرزندان خود توجه کنند زیرا این یک هشدار جدی است.
وی تصریح کرد: استعمال قلیان در دختران با توجه به آمارهای کشوری 10 برابر شده که قطعاً استان بوشهر نیز در راستای آمار کشوری افزایش‌یافته است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بابیان اینکه طبق آخرین آمارها بالاترین مصرف‌کنندگان دخانیات در استان بوشهر خانم‌ها هستند گفت: پیش‌بینی می‌شود در بیست سال آینده از هر 3 نفر یک نفر سالمند باشند درحالی‌که در حال حاضر این آمار 9درصد است.
دکتر کشمیری عنوان داشت: هزینه‌هایی که یک سالمند می‌تواند برای جامعه در پی داشته باشد برای بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان، شکستگی لگن، فیزیوتراپی و سکته بسیار زیاد خواهد بود.
خرید مکمل و مواد معدنی با اعتباری بیش از 25میلیارد ریال برای ساکنین استان بوشهر
رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر 25 میلیارد ریال را صرف خرید مکمل و مواد معدنی برای ساکنین استان بوشهر کرده و به صورت رایگان در بین هم استانی‌ها در شهرها و روستاها توزیع می‌کند.
اغلب سواحل شهرستان بوشهر آلوده است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز گفت: ارزیابی‌های میکروبی که توسط دانشگاه علوم پزشکی بوشهر انجام‌شده نشان از آلودگی اغلب سواحل در شهر بوشهر دارد که ممکن است در مقطع زمانی آلودگی زیاد و در مدت زمانی دیگری آلودگی کمتر باشد اما به این معنی نیست که بگوییم آلودگی کاملاً از بین رفته و با اطمینان می‌توان در آن منطقه شنا کرد.
دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان بابیان اینکه بحث بهداشت سواحل بسیار مهم بوده و در طی جلسات مشترک با  استاندار بوشهر نیز به این موضوع بسیار اهمیت داده‌شده است افزود: یکی از راه‌های حل مشکل آلودگی سواحل هدایت فاضلاب‌ها به مسیر دیگری به جز دریا است.
وی بابیان اینکه نصب پرچم‌هایی با کمک شهرداری در قسمت‌هایی که سلامت مردم بیشتر در معرض خطر است از دیگر راه‌حل‌ها است که این مهم انجام‌شده است تصریح کرد: از دیگر راه‌حل‌های این مشکل این است که  به مردم گفته شود در آن مسیر شنا نکنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: نخستین گام برای مرتفع کردن بحث بهداشت سواحل، حل مشکل فاضلاب است به‌گونه‌ای که هم در شهر بوشهر و هم در تمام شهرستان‌های استان فاضلاب به دریا وارد نشود.
دکتر خواجه‌ئیان تأکید کرد: علاوه بر آلودگی‌های شهری، آلودگی‌های صنعتی و شیمیایی نیز مطرح است که در قسمت‌هایی از سواحل جنوب استان این نگرانی وجود داشته و توسط محیط‌زیست به‌طور جدی در حال پیگیری است.
وی افزود: بهداشت به معنی بهتر زیستن است و این اجرایی نمی‌شود مگر اینکه خود مردم نیز خواستار آن باشند.
دکتر خواجه‌ئیان  در خصوص ساماندهی دست‌فروشان تصریح کرد: مکان‌هایی که دارای مجوز هستند بهداشت می‌تواند مستقیم وارد عمل شود اما دست‌فروشان و فروشنده‌های دوره‌گرد یا آن‌هایی که در منزل نسبت به تهیه مواد غذایی اقدام می‌کنند را نمی‌توانیم نظارت کنیم و نمی‌توان بدون مجوز قضایی وارد عمل شد.

انتهای پیام/ م.ف1024

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
نشست     اصحاب.رسانه     دکتر.سعید.کشمیری     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان     معاون.بهداشتی    

تاریخ بروز رسانی:   16 اسفند 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >