انجام بیش از100 مورد غربالگری نوزادان درطرح سلامت نوروزی در شهرستان دشتستان

7 فروردين 1398
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان از انجام 112مورد غربالگری نوزادان در طرح سلامت نوروزی در شهرستان دشتستان خبر داد.

محمد حسین دریسی گفت: از آغاز طرح سلامت نوروزی در شهرستان دشتستان تا کنون مراقبین سلامت حاضر در مرکز خدمات جامع سلامت امام سجاد (ع) شهر برازجان که بعنوان مرکز کشیک انجام غربالگری نوزادان شهرستان هم انتخاب شده است بیش از 112 مورد غربالگری نوزادان در ایام تعطیلات نوروز انجام داده‌اند.
دریسی افزود: هدف از غربالگری نوزادان تشخیص زود هنگام بیماری‌های مادرزادی بسیار خطرناک مانند کم کاری تیروئید ،PKU  و فاوسیم بوده تا از بروز عقب ماندگی ذهنی، کند شدن رشد جسمی و حتی مرگ جلوگیری شود که البته با درمان و تشخیص به موقع مشکلی برای کودک پیش نخواهد آمد.
وی همچنین تصریح کرد: بهترین زمان غربالگری سه تا پنج روز پس از تولد بوده و به همین علت از 25 اسفند تا پایان تعطیلات نوروز، مراکز کشیک در شهرستان دشتستان فعال و انجام غربالگری در وقت اداری انجام شده است.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: از 112 مورد نوزاد غربالگری شده در این ایام، 2 مورد بیمار هیپوتیروئیدی شناسایی شده و جهت انجام آزمایشات تکمیلی و شروع روند درمان  به پزشک متخصص اطفال ارجاع دا ده شده‌اند.
در سال گذشته شش هزار و 32 نوزاد در شهرستان دشتستان غربالگری شده و 18 بیمار هیپوتیروئیدی شناسایی و تحت درمان و پیگیری قرار دارند.

انتهای پیام/ س.غ3030

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


کلمات کلیدی:
غربالگری.نوزادان     معاون.بهداشتی     محمدحسین.دریسی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   7 فروردين 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >