واکسیناسیون سالیانه از مرگ 2 و نیم میلیون کودک پیشگیری می‌کند

4 ارديبهشت 1398
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت:‌ واکسیناسیون اقدام بسیار مهم و باارزشی است که در حال حاضر سالیانه از مرگ 2 و نیم میلیون کودک پیشگیری می‌کند.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان در گفت‌‌و‌گویی که به مناسبت هفته جهانی واکسیناسیون صورت گرفت، اظهار داشت: به وسیله واکسیناسیون و با هزینه کم می‌توان از ابتلا به بیماری‌های عفونی مانند دیفتری، کزاز، سیاه‌سرفه، سرخک ، فلج اطفال  و ... جلوگیری کرد.
وی با بیان اینکه برنامه ایمن‌سازی در کشور ایران از تجربیات موفق ملی در زمینه بهداشت همگانی است افزود: اجرای موفق برنامه‌های واکسیناسیون باعث شده کشورمان حدود 18 سال از بیماری فلج اطفال پاک شود و بیماری‌های دیفتری، سیاه‌سرفه و اوریون کنترل‌ شوند.
رییس مرکز بهداشت استان بوشهر گفت: در مدت اجرای برنامه‌های واکسیناسیون کزاز نوزادی حذف‌ و بیماری‌های سرخک و سرخجه مادرزادی در مرحله حذف قرار گرفته است.
دکتر خواجه‌ئیان اضافه کرد: همچنین قرار است دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس به برنامه واکسیناسیون کشوری اضافه شود که روتاویروس می‌‌تواند از بستری هزاران کودک مبتلا به اسهال در بیمارستان‌‌ها جلوگیری کند.
این مقام مسئول بهداشتی تصریح کرد: طی سال گذشته در استان بوشهر حدود  23هزار کودک زیر یک سال  با پوشش 99 درصدی تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند که برای این تعداد، بیش از 250 هزار دوز واکسن مصرف شد.
دکتر خواجه‌ئیان تأکید کرد: توصیه می‌شود با توجه به اینکه انجام واکسیناسیون ممکن است به دلیل بیماری کودک و به تشخیص پزشک معالج با تأخیر انجام‌شده و یا حتی واکسن خاصی را هرگز دریافت نکند، با این حال ضروری است  واکسیناسیون در کودکان سالم، به‌موقع و بدون تأخیر و طبق برنامه ایمن‌سازی کشوری انجام شود.
هفته آخر ماه آوریل سال 2019 (۱۰-۴ اردیبهشت‌ماه) به‌عنوان هفته جهانی واکسیناسیون نام‌گذاری شده است؛ شعار این هفته  همانند سال گذشته محافظت جمعی (Protected Together) نام‌گذاری  شده و تلاش می‌شود با افزایش آگاهی مردم در خصوص اهمیت حیاتی ایمن‌سازی کامل در تمام طول عمر، قدم‌های مؤثری در نهادینه کردن نقش واکسیناسیون در دستیابی به اهداف توسعه برداشته و سلامت کودکان و جامعه خود را حفظ کنیم.
انتهای پیام/ کد خبر- کد
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
واکسیناسیون     روز.جهانی.واکسیناسیون     پیشگیری     معاون.بهداشتی.دانشگاه.بوشهر     دانشگاه.علوم.پزشکی.بوشهر     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان    
   

تاریخ بروز رسانی:   4 ارديبهشت 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >