همه مراکز خدمات جامع سلامت تنگستان مجهز به کیت تشخیص سریع مالاریا هستند

9 ارديبهشت 1398
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان تنگستان گفت: با کیت تشخیص سریع مالاریا که در همه مراکز خدمات جامع سلامت تنگستان موجود است می‌توان در مدت بیست دقیقه فرد مبتلا به بیماری مالاریا را تشخیص داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان تنگستان، طیبه سپهری در این خصوص گفت: یکی دیگر از روش‌های تشخیص مالاریا تهیه نمونه لام خون از افراد مشکوک است که توسط بهورزان در خانه‌های بهداشت انجام می‌شود.
سپهری تصریح کرد: علائم اولیه مالاریا غیراختصاصی است و با بسیاری از بیماری‌های عفونی حاد و تب‌دار از جمله بیماری‌های ویروسی و آنفولانزا اشتباه گرفته می‌شود و تشخیص آن مستلزم آن است که احتمال ابتلا به مالاریا را همواره مد نظر داشته باشیم.
وی ادامه داد: مالاریا با علائمی مانند تب، لرز، سر درد، تهوع و استفراغ، درد و خستگی ماهیچه‌ای شناخته می‌شود.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان تنگستان مهم‌ترین راهکار مبارزه با مالاریا را شناسایی به‌موقع و درمان مناسب این بیماری ذکر کرد و افزود: تمامی مراحل تشخیص و درمان این بیماری در مجموعه شبکه بهداشت و درمان به صورت کاملاً رایگان انجام می‌شود
سپهری منبع اولیه ورود مالاریا به ایران را کشورهای پاکستان و افغانستان عنوان کرد و افزود: موارد ثانوی بیماری مالاریا، با نیش پشه‌ای به نام آنوفل، پس از خون‌خواری از افراد مبتلا، به دیگران منتقل می‌شود.
طیبه سپهری پر کردن گودال‌ها و آبگیرها، زه‌کشی و خشکاندن منابع آبی غیرقابل استفاده را از راه‌هایی مبارزه با این بیماری ذکر کرد.

انتهای پیام/ ن.ا 3010

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
مالاریا     معاون.بهداشتی     طیبه.سپهری     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.تنگستان        

تاریخ بروز رسانی:   9 ارديبهشت 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >