راه‌های انتقال ویروس HIV از طریق تماس‌ جنسی، تماس با خون آلوده و انتقال از مادر به کودک است

8 خرداد 1398
کارشناس مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: راه‌های انتقال ویروس اچ آی وی از طریق تماس جنسی، تماس با خون آلوده و انتقال از مادر به کودک است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ آمنه گلشاد در جمع دانشجویان دانشکده بنت‌الهدی صدرگفت: HIV ویروسی است که با ورود به بدن و ماندگار شدن در آن باعث ایجاد بیماری ایدز (نشانگان نقص ایمنی اکتسابی) در انسان شده و برای سالیان طولانی در سلول‌های بدن زنده می‌ماند.
وی افزود: این ویروس بر روی سیستم دفاعی بدن اثر گذاشته و کم کم آن را از بین می‌برد و زمانی که سیستم دفاعی بدن آن قدر ضعیف شود که فرد نتواند در مقابل هیچ میکروب و یا سرطانی مقاومت کند در آن موقع فرد وارد مرحله ایدز شده است.
گلشاد اظهارداشت: راه‌های انتقال HIV از مادر به فرزند را در حین بارداری، زایمان و حتی در زمان شیردهی خواند و افزود: به نظر می‌رسد تماس نوزاد با خون مادر به هنگام وضع حمل می ‌واند بیشترین نقش را در این مورد داشته باشد.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت بیان داشت: در حال حاضر درمان قطعی برای ویروس (HIV) وجود ندارد اما درمان‌های موجود می‌تواند بیماری را تحت کنترل درآورده و باعث بهتر شدن کیفیت زندگی و افزایش طول عمر آن‌ها شود، از سوی دیگر مصرف داروی ضد ویروس (HIV) باعث کاهش مقدار ویروس در بدن شده که احتمال انتقال بیماری ازآن‌ها به دیگران کاهش یافته و به این طریق همه‌گیری و گسترش بیماری را کنتر ل می‌کند.
آمنه گلشاد تنها راه تشخیص HIV را انجام آزمایش خون دانست و خاطر نشان کرد: HIV آزمایش تشخیص اختصاصی دارد و در آزمایش‌های متداول و معمول به منظور چک آپ مشخص نمی‌شود به همین منظور برای انجام این آزمایش توصیه می‌شود افراد به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری یا مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.
وی خاطر نشان کرد: درجهت ترویج برنامه خودمراقبتی در جوانان، کلاس آموزشی راه‌های جلوگیری از انتقال بیماری ایدز برای این گروه سنی در دانشگاه فرهنگیان پردیس بنت الهدی صدر بوشهر واحد خواهران انجام شد.
انتهای پیام/ ا.س-3000
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
ایدز     فرهنگ.سلامت     آمنه.گلشاد     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   8 خرداد 1398

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >