معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
24درصد مردم استان بوشهر مبتلابه فشارخون بالا هستند

12 خرداد 1398
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: 24 درصد مردم استان بوشهر مبتلابه فشارخون بالا هستند.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان در نشست شورای سلامت شهرستان گناوه افزود: در این شهرستان از هر 5 نفر یک نفر مبتلابه فشارخون بالا بوده که این میزان نیز بالا است.
عامل اول مرگ در استان بوشهر سکته‌های قلبی عروقی است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: هدف از اجرای این طرح شناسایی افراد دارای فشارخون بالا در جمعیت هدف و آگاهی دادن به این افراد برای درمان و بالا بردن فرهنگ عمومی جامعه نسبت به کنترل فشارخون است.
دکتر عبداالمحمد خواجه‌ئیان افزود: 43 درصد مرگ‌ها در استان بر اثر بیماری قلبی عروقی بوده و در ده سال گذشته مرگ در اثر بیماری قلبی عروقی 12 درصد رشد داشته که جای تامل دارد.
وی اظهار داشت: در حال حاضر صد هزار نفر در سال از بیماری فشارخون فوت می‌کنند این در حالی است که تنها سال 97 در ایران هفت هزار نفر جان خود را به‌دلیل ابتلا به فشارخون بالا از دست داده‌اند.
افزایش چاقی ارتباط مستقیم با فشارخون دارد
دکتر خواجه ئیان بابیان اینکه شیوع چاقی ارتباط مستقیم با بیماری‌های غیر واگیر از جمله فشارخون دارد گفت: میانگین استانی شیوع چاقی 55 درصد است که شهرستان گناوه با 68 درصد رتبه نخست شیوع چاقی را در بین شهرستان‌های استان بوشهر دارد.
میانگین مصرف نمک استان از میزان استاندارد تعریف‌شده بالاتر است
وی اظهار داشت: استاندارد مصرف روزانه نمک 5 گرم است ولی میانگین مصرف نمک در استان بوشهر 8 گرم و در شهرستان گناوه 9 گرم است.
میزان چربی خون در مردم گناوه از میانگین استانی بالاتر است
دکتر خواجه ئیان بیان کرد: میزان چربی خون در استان بوشهر 29 درصد و در کشور در رتبه 15 قرار دارد. درصد افراد مبتلابه چربی خون در گناوه 32 درصد و از میانگین استانی بالاتر  است.
استان بوشهر در مصرف دخانیات و کم‌تحرکی رتبه اول کشور را دارد
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی افزود: استان بوشهر در مصرف دخانیات و کم‌تحرکی رتبه اول کشور را داشته و گناوه رتبه چهار در مصرف دخانیات را در استان دارد.
مردم جهت سنجش فشارخون به مراکز و پایگاه‌های سنجش فشارخون مراجعه کنند
رییس شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: سامانه خود اظهاری برای ثبت میزان فشارخون توسط خود افراد طراحی‌شده اما سنجش فشارخون توسط افراد دوره دیده و با دستگاه‌های فشارسنج کالیبره شده می‌تواند اطلاعات دقیق‌تری در اختیار افراد و تیم برنامه‌ریز قرار دهد.
 مهندس محمد بازیاری افزود: از مردم دعوت می‌شود جهت سنجش فشارخون خود به مراکز و پایگاه‌های سنجش فشارخون مراجعه کنند.
نشست شورای سلامت با حضور ، امام‌جمعه شهرستان، فرماندار، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، روسای ادارات شهرستان گناوه و رییس شبکه بهداشت و درمان در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
انتهای پیام/ ک.آ- 3080


دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
نشست     شورای.سلامت     معاون.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    
   

تاریخ بروز رسانی:   12 خرداد 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >