در راستای دسترسی با عدالت در سلامت؛
استقرار کامل مراقبت‌های بهداشتی اولیه از مأموریت‌های اساسی مراکز بهداشتی و درمانی است

12 خرداد 1398
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: ایجاد دسترسی با فن‌آوری مناسب منطبق با عدالت در سلامت، استقرار کامل مراقبت‌های بهداشتی اولیه در سطح شهر و روستا از جمله مأموریت‌های اساسی مراکز بهداشتی و درمانی است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، مهندس حسن فخرایی در حاشیه بازید از پایگاه سلامت محله سرتل از محلات جنوبی شهر بوشهر گفت: در راستای دسترسی با عدالت در سلامت مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت پوشش جامع به مردم ساکن شهر و روستا ارائه می‌کنند.
وی عنوان داشت: محله سرتل از محلات جنوبی شهر بوشهر در ابتدا به عنوان یک روستا با استقرار بهورز و به صورت خانه بهداشت خدمات بهداشتی اولیه به مردم ساکنان محله ارائه می‌داده است که پس از ملحق شدن به شهر بوشهر، خانه بهداشت آن به پایگاه سلامت تغییر پیدا کرد.
مهندس فخرایی بیان کرد: با استقرار مراقبین سلامت پایگاه سلامت محله سرتل از محلات جنوبی شهر بوشهر، کلیه خدمات بهداشتی اولیه شامل آموزش بهداشت، ایمن‌سازی، غربالگری بیماری‌های واگیر و غیر واگیر، ارائه مکمل‌ها، بهداشت مادر و کودک، مراقبت‌های سلامت گروه‌های سنی نوجوانان، جوانان، میان‌سالان و سالمندان بهداشت مدارس و... حسب وظایف محوله یک پایگاه سلامت و زیر نظر مرکز خدمات جامع سلامت قدس ارائه می‌شود.
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر تصریح کرد: محلات جنوبی شهر بوشهر مطابق استاندارهای ورزات بهداشت در خصوص تجهیز و راه‌اندازی مراکز و پایگاه‌های سلامت مورد بازبینی قرارگرفته و اقدامات لازم در مراکز خدمات جامع سلامت حضرت زینب، شهید بهشتی، میر علمدار قدس و پایگاه سلامت سرتل انجام و در پایگاه سلامت رایانی که جزء مصوبات جدید در این منطقه بوده بنای فیزیکی و تجهیزات آن صد درصد تکمیل و در آینده نزدیک افتتاح خواهد شد.
مهندس فخرایی در خصوص فعالیت‌های بهداشتی پایگاه سلامت سرتل بیان داشت: مطابق فعالیت سایر پایگاه‌های سلامت، پایگاه سلامت سرتل نیز شامل کارشناسان مامایی و بهداشت عمومی تحت عنوان مراقبین سلامت، کارشناسان تغذیه و روان و پزشک عمومی که مستقر در مرکز خدمات جامع سلامت قدس هستند هر هفته در یک الی دو روز جهت نظارت فنی بر ارائه‌دهندگان خدمت، مراقبت و معاینه ارجاعات از سوی مراقبین سلامت پایگاه سرتل به آنجا مراجعه و خدمات را کنترل، پایش و ارزیابی می‌نمایند.
استقرار پزشک به صورت دائمی در پایگاه سلامت سرتل مطابق برنامه خدمات بهداشتی اولیه امکان‌پذیر نیست
وی تصریح کرد: استقرار پزشک به صورت دائمی به دلیل محدودیت جمعیت تحت پوشش این پایگاه مطابق برنامه خدمات بهداشتی اولیه امکان‌پذیر نبوده و پزشک و سایر همکاران مستقر در مرکز خدمات جامع سلامت قدس در ساعات اداری آماده ارائه خدمت به مردم این محله می‌باشند.
این مقام مسئول توضیح داد: مرکز بهداشت شهرستان بوشهر با تأکید بر اصل دسترسی عادلانه و بر اساس دیدگاه پیشگیری از بروز بیماری و ناتوانی در جمعیت تحت پوشش خود در حال حاضر با حضور دو نفر کارشناس مامایی و دو نفر کارشناس بهداشتی به صورت دائم ارائه خدمت می‌نماید.
مهندس فخرایی گفت: سایر خدمات موردنیاز از قبیل خدمات مشاوره تغذیه و رژیم درمانی و خدمات مشاوره سلامت روانی اجتماعی و اعتیاد بر حسب نیاز و ارجاع از سمت مراقبین سلامت توسط کارشناسان مربوطه در مرکز خدمات جامع سلامت قدس ارائه می‌گردد.
وی تصریح کرد: با توجه به حضور دائم پزشک در مرکز خدمات جامع سلامت قدس در صورت نیاز به ویزیت مراجعین به پایگاه توسط پزشک، مراقبین سلامت از طریق سامانه یکپارچه بهداشت فرد را به پزشک مستقر در مرکز ارجاع داده و سایر خدمات در مرکز به ایشان ارائه می‌گردد.
رییس مرکز بهداشت خاطرنشان کرد: بر اساس دستورالعمل طرح تحول نظام سلامت ایجاد و توسعه مراکز ارائه‌دهنده خدمات بر اساس جمعیت تحت پوشش این مراکز است که بر این اساس وزارت بهداشت موظف است به ازای هر ۶ تا ۲۰ هزار نفر جمعیت یک پایگاه سلامت و به ازای هر دو تا هشت پایگاه اقدام به راه‌اندازی یک مرکز خدمات جامع سلامت نماید.
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر افزود: ضروری است به ازای هر ۱۲ هزار نفر جمعیت ثبت‌نام و خدمت گرفته‌شده یک نفر پزشک در مرکز خدمات جامع سلامت قدس حضورداشته باشد و بر همین اساس به ازای هر 40 هزار نفر جمعیت یک نفر کارشناس سلامت روان و یک نفر کارشناس تغذیه جذب و به صورت یک الی دو روز در هفته در پایگاه سلامت ارائه خدمت می‌نماید.
مهندس حسن فخرایی تأکیدکرد: به منظور ارائه هر چه بهتر خدمات و با توجه به اهمیت ویژه ارائه خدمات به مناطق کم برخوردار و بر اساس بهترین وضعیت ممکن که وجود حداقل دو پایگاه سلامت است، مرکز بهداشت شهرستان بوشهر با فعال‌سازی پایگاه سرتل و پایگاه ضمیمه امامزاده واقع در مرکز قدس اقدام به تجهیز مرکز خدمات جامع سلامت قدس از نظر تجهیزاتی و نیروی انسانی نموده است.
وی بیان داشت: جمعیت ثبت‌نام‌شده در پایگاه سرتل در حال حاضر ۹ هزار ۶۳۰ نفر است که در این میان تاکنون ۶ هزار و ۶۷۹ نفر از خدمات این پایگاه استفاده نموده‌اند و از ابتدای سال جاری این مقدار به ۲ هزار و ۷۶۳ نفر رسیده است که مجموعاً شامل ۲۹ هزار و ۹۱۱ خدمت بوده و کودکان و زنان باردار بالاترین دریافت‌کنندگان خدمت می‌باشند.
این مقام مسئول ارائه خدمات به جمعیت تحت پوشش پایگاه سلامت سرتل در سال گذشته را مجموعاً ۷۰ هزار نفر خواند و اشاره داشت: بر اساس آمارهای موجود در جمعیت تحت پوشش پایگاه سرتل تاکنون تعداد ۱۹۳ بیمار مبتلا به پرفشاری خون، ۱۷۷ بیمار مبتلا به دیابت، ۱۴۶ بیمار مبتلا به چربی بالای خون و همچنین ۱۱۴ زن باردار شناسایی‌شده و به صورت دوره‌ای و مستمر از خدمات این پایگاه استفاده می‌نمایند.
انتهای پیام/ ز.ر 3000

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
بازدید     مراقبت‌های.بهداشتی     مهندس.حسن.فخرایی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   12 خرداد 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >