در مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس صورت گرفت؛
خارج کردن پیچ ۷ سانتیمتری از معده کودک ۱۰ ساله

24 شهريور 1398
رییس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس بوشهر گفت: با تلاش تیم مجرب پزشکی و به همت تیم تخصصی آندوسکوپی مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر، پیچ ۷ سانتیمتری از معده کودک ۱۰ ساله خارج شد.

دکتر عاطفه اسفندیاری افزود: با تلاش تیم مجرب پزشکی و به همت تیم تخصصی آندوسکوپی، یک پیچ هفت سانتیمتری نوک‌تیز که به صورت اتفاقی در حین بازی توسط کودک ۱۰ ساله بلعیده‌شده بود از معده وی خارج شد.
 فوق تخصص گوارش کودکان مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج فارس بوشهر نیز در این خصوص گفت: با انجام رادیوگرافی و آندوسکوپی جسم خارجی در معده و انتهای آن در خروجی معده رؤیت و با آندسکوپ بدون هرگونه عوارضی خارج شد، بیمار پس از هوشیاری کامل و با حال عمومی مناسب مرخص شد.
دکتر محمدرضا فریبرزی اظهار داشت: بیش‌ترین موارد بلع اتفاقی جسم خارجی در کودکان بین سنین ۶ ماه تا ۳ سال رخ می‌دهد. وی تصریح کرد: سکه و اسباب‌بازی‌های کوچک شایع‌ترین موارد جسم خارجی را تشکیل می‌دهند که حداقل ۳۰ درصد موارد بدون علامت هستند.
فوق تخصص گوارش کودکان بیمارستان شهدای خلیج‌فارس گفت: از بین اجسام خارجی بلع باتری بسیار خطرناک بوده و باعث پارگی مری در طی چند ساعت می‌شود.
دکتر فریبرزی در ادامه تأکید کرد: اجسام نوک‌تیز نیز می‌تواند باعث آسیب به مری و بافت‌های اطراف مری به خصوص عروق و معده شده و ممکن است باعث خونریزی شدید شوند.
وی بیان کرد: اجسام نوک‌تیز و باتری باید به وسیله آندسکوپ اورژانسی خارج شوند، همچنین توصیه می‌شود این اجسام از دسترس کودکان زیر سه سال خارج شود.
این عمل موفقیت‌آمیز با حضور دکتر حسین کشاورزی متخصص بی‌هوشی، فرزاد بحرینی کارشناس بی‌هوشی، فاطمه شکری و غلامرضا باغبان پرستاران بخش گوارش بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر انجام شد.
انتهای پیام/ ر.ک- ۴۰۷۰

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
آندوسکوپی     دکتر.عاطفه.اسفندیاری     دکتر.محمدرضا.فریبرزی     بیمارستان.خلیج.فارس        

تاریخ بروز رسانی:   24 شهريور 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >