در مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر؛
پیوند رگ مصنوعی جان بیمار 70 ساله را نجات داد

24 شهريور 1398
رییس مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس بوشهر گفت: پیوند رگ مصنوعی جان بیمار 70 ساله را نجات داد.

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس؛ دکتر عاطفه اسفندیاری افزود: بیمار با خونریزی شدید در ناحیه شکم ناشی از پارگی شاهرگ شکمی (آئورت) وارد اتاق عمل این مرکز شد که باهمت تیم پزشکی از مرگ نجات پیدا کرد.
وی تصریح کرد: این عمل که توسط متخصصین جراحی این مرکز، دکتر لیلا رضایی و دکتر سارا فریفته صورت گرفت، پنج ساعت به طول انجامیده و آئورت پاره شده بیمار برداشته و توسط رگ مصنوعی جایگزین و پیوند داده شد.
متخصص جراح عمومی مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس گفت: بیمار به علت شرایط اورژانسی بلافاصله پس از ورود به اتاق عمل دچار ایست قلبی شده که با همکاری متخصص بیهوشی دکتر عبدالرحیم مهرور و متخصص جراحی عمومی دکتر سارا فریفته و پرسنل اتاق عمل احیا صورت گرفت.
دکتر لیلا رضایی افزود: پس از برگشت ضربان قلب، بیمار تحت عمل جراحی آئورت قرار گرفت، سپس به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل و پس از هفت روز با حال عمومی خوب از بیمارستان مرخص شد.
وی اظهار داشت: این بیمار به علت آنوریسم آئورت (متورم شدن بسیار زیاد شاهرگ و نازک شدن دیواره آن) قرار بود که در تاریخ 24 شهریور توسط فوق تخصص جراح عروق در بیمارستان خصوصی شیراز تحت عمل جراحی قرا گیرد ولی و به علت درد ناشی از پارگی این رگ بزرگ در بیمارستان شهدای خلیج‌فارس تحت عمل جراحی قرار گرفت.
متخصص جراح عمومی مرکز آموزشی درمانی شهدای خلیج‌فارس گفت: آئورت شکمی بزرگ‌ترین رگ خونی بدن بوده و قطر آن معمولاً 2 سانتیمتر است با این حال این رگ می‌تواند تا بیش از 5.5 سانتیمتر متورم شده که در این صورت دیواره رگ نیز بسیار ضعیف و در اصطلاح پزشکی به آن آنوریسم آئورت گفته می‌شود.
دکتر رضایی افزود: بزرگ شدن آئورت بسیار نادر است اما در صورت بزرگ شدن می‌تواند باعث پارگی و خونریزی داخل شکم شده که در این صورت 90 درصد کشنده خواهد بود.
تیم پزشکی در این عمل متشکل از دکتر لیلا رضایی و دکتر سارا فریفته متخصصین جراحی، دکتر عبدالرحیم مهرور متخصص بیهوشی، کادر مجرب اتاق عمل و پرسنل بیهوشی بودند.
انتهای پیام/ ر. ک- 4070

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
پیوند.رگ.مصنوعی     دکتر.عاطفه.اسفندیاری     دکتر.لیلا.رضایی     بیمارستان.خلیج.فارس        

تاریخ بروز رسانی:   24 شهريور 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >