کارشناس برنامه سالمندان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
تمامی خدمات در مراکز جامع سلامت برای سالمندان رایگان است

7 مهر 1398
کارشناس برنامه سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تمامی خدمات در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت برای سالمندان رایگان است.

صدف جفره افزود: اول اکتبر مصادف با نهم مهرماه روز جهانی سالمند بوده به همین منظور از 3 لغایت 9مهرماه هفته جهانی سالمند نام‌گذاری شده است.
وی تصریح کرد: شعار سازمان جهانی بهداشت در سال جاری فرصت‌های برابر برای تمام سنین عنوان‌شده و طبیعی است هر چه افراد مسن‌تر باشند به مراقبت‌ها و خدمات بیشتری احتیاج دارند ازاین‌رو برنامه‌ریزی برای ارتقا کیفیت زندگی سالمندان ضروری است.
کارشناس برنامه سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تامين سلامت سالمندان یکی از مهم‌ترین چالش‌های اقتصادی، اجتماعی و بهداشتی درماني در قرن بیست و یکم به شمار می‌رود.
جفره بیان داشت: رشد جهانی جمعیت سالمندان هم برای ارائه کنندگان خدمات بهداشتی درمانی و هم برای اعضای خانواده و جامعه‌ای که سالمندان در آن زندگی می‌کنند یک چالش مهم محسوب می‌شود.
وی اظهار داشت: ارایه خدمات به سالمندان جهت ارتقا سطح سلامت آنان چند وجهی بوده و باید همواره همه ابعاد جسمانی، روانی، اجتماعی و روحی آنان مورد توجه قرار گیرد زیرا سالمندی فرصتی است که اگر برای آن برنامه‌ریزی نداشته باشیم تبدیل به تهدید می‌شود.
جفره عنوان داشت:  مسئولیت تامین سلامت سالمندان جامعه ضمن محوریت وزارت بهداشت نیاز به همكاری گسترده بین‌بخشی دارد.
با رعایت شیوه زندگی سالم دوران سالمندی سالمی داشته باشید
کارشناس برنامه سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با رعایت شیوه زندگی سالم می‌توان دوران سالمندی سالمی داشته یا در صورت وجود بیماری عوارض آن را کنترل کرده و جلوی ناتوانی را گرفت.
 جفره افزود: درواقع این‌که فرد در طول زندگی چگونه زندگی کرده وضعیت سلامتی دوران سالمندی او را مشخص می‌کند اما حتی اگر در سالمندی هم شیوه زندگی سالم به کار گرفته شود باز هم موثر بوده و از بروز و یا پیشرفت ناتوانی جلوگیری می‌کند.
تشکیل پرونده الکترونیکی برای سالمندان بالای 60 سال در استان
وی خاطرنشان کرد: از مهم‌ترین اقداماتی که در استان جهت سالمندان بالای 60 سال انجام می‌شود تشکیل پرونده الکترونیکی و مراقبت سالمندان بوده که کلیه خدمات به‌صورت رایگان برای آنان انجام می‌شود.
کارشناس برنامه سالمندان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: در این مراقبت‌ها علاوه توزیع مکمل مولتی‌ویتامین و ویتامین" D" ، سالمندان از نظر فشارخون بالا، تغذیه، اختلالات چربی خون، افسردگی، سقوط و عدم تعادل، سکته‌های قلبی و مغزی و سرطان پستان نیز بررسی می‌شوند.
جفره اظهار داشت: سالمندان پس از بررسی‌های اولیه در صورت نیاز توسط کارشناس روان، تغذیه و پزشک مستقر در مرکز ویزیت می‌شوند، همچنین ضمن بررسی وضعیت واکسیناسیون در صورت نیاز واکسیناسیون نیز برای آنان انجام می‌شود.
وی یادآور شد: از کلیه هم استانی‌های سالمند بالای 60 سال تقاضا می‌شود جهت تشکیل پرونده الکترونیکی(سیب) و دریافت خدمات و مراقبت‌های دوران سالمندی به نزدیک‌ترین پایگاه سلامت یا خانه بهداشت محل سکونت خود مراجعه کنند.
روزشمار هفته مذکور به شرح ذیل است:
چهارشنبه 3/7/98           روز سالمند ،سلامت و سبک زندگی سالم
پنج‌شنبه 4/7/98          روز سالمند و همبستگی در بستر خانواده و جامعه
جمعه 5/7/98               روز سالمند، سنت‌های دیرین فرهنگی،دینی و تکریم منزلت آنان
شنبه 6/7/98                 روز سالمند، رفاه اجتماعی  و محیط توانمند ساز )
یکشنبه 7/7/98               روز سالمند، عدالت، حقوق شهروندی و حمایت‌های قانونی
دوشنبه 8/7/98               روز سالمندی فعال و مشارکت اجتماعی
سه‌شنبه 9/7/98             روز سالمند و سازمان‌های مردم‌نهاد

انتهای پیام/ م.ف1024

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/EY7jegBw69PIpld7SHn6wN

 

 


کلمات کلیدی:
هفته.سالمند     معاونت.بهداشتی     صدف.جفره    

تاریخ بروز رسانی:   7 مهر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >