پیام تبریک معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به مناسبت روز جهانی سالمند

9 مهر 1398
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر در پیامی فرارسیدن نهم مهرماه، روز جهانی سالمند را تبریک گفت.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان افزود: افزایش رشد جمعیت سالمندی و تأکید بر حفظ موقعیت، جایگاه، حرمت سالمند در خانواده و جامعه و نیز تامین نیازهای اساسی آن‌ها ضرورت توجه وافر به این قشر عظیم را می‌طلبد.
وی تصریح کرد: برنامه بزرگداشت مقام سالمندان که هرساله در مهرماه برگزار می‌شود فرصتی است جهت بسترسازی احترام و ارزش‌گذاری به جایگاه رفیع و توجه به‌ سلامتی آنان که در روایات دین مبین اسلام هم سفارش شده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: با توجه به اینکه سلامت سالمندان یکی از مسائل و مشکلات بهداشتی در اکثر جوامع است این برنامه‌ها فرصت مناسبی جهت اشاعه فرهنگ تکریم و احترام به سالمندان و تحکیم ارتباط بین نسلی بوده که می‌تواند بسیاری از مشکلات ناشی از تغییرات پیری را کنترل و یا به تعویق انداخته و سلامتی سالمندان را حفظ نماید.
دکتر خواجه‌ئیان با اشاره به اینکه 9مهرماه جهت گرامیداشت روز جهانی سالمند با شعار "فرصت‌های برابر برای تمام سنین" تعیین‌شده گفت:در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و در مراکز خدمات جامع سلامت بسته خدمت مراقبت‌های ادغام یافته سالمندی جهت سالمندان بالای 60 سال وجود دارد.
وی اظهار داشت: طبق این بسته خدمت، سالمندان از جهت فشارخون بالا، تغذیه، اختلالات چربی خون، افسردگی، سقوط، عدم تعادل، سکته‌های قلبی و مغزی و سرطان پستان بررسی می‌شوند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر عنوان داشت: در صورت نیاز توسط کارشناس روان، تغذیه و پزشک مستقر در مرکز ویزیت شده همچنین ضمن بررسی وضعیت واکسیناسیون در صورت نیاز واکسیناسیون نیز انجام می‌شود.
دکتر خواجه‌ئیان  بیان داشت: گرچه تغییرات ناشی از پیری اجتناب‌ناپذیر است اما می‌توان از بسیاری از آن‌ها تا حدودی پیشگیری کرده یا وقوع آن را به تعویق انداخت ازاین‌رو سالمندان لازم است نکات بهداشتی را رعایت کنند.
وی بابیان اینکه سالمندان باید رژیم غذایی مناسب ( کم‌نمک و کم‌چربی ) را در رژیم غذایی خود قرار داده و خوردن غذا در وعده‌های زیاد و حجم کم را مدنظر قرار دهند افزود: انجام برنامه‌های ورزشی منظم به‌ویژه پیاده‌روی و استفاده از کفش‌های پاشنه‌کوتاه، با کف غیر لغزنده برای سالمندان بسیار توصیه می‌شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مصرف کافی مایعات (حداقل ۸-۶ لیوان در روز)، استفاده از عینک آفتابی در مقابل نور خورشید، کنترل منظم وزن و فشارخون و عدم استعمال دخانیات از نکات ضروری هستند که سالمندان باید به آن توجه کنند.
دکتر خواجه‌ئیان اظهار داشت: داشتن دوره‌های کوتاه استراحت در فعالیت‌های طولانی، رعایت بهداشت دهان و دندان و داشتن الگوی خواب منظم از دیگر نکاتی است که باید به آن توجه شود.

انتهای پیام/ م.ف1024

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/EY7jegBw69PIpld7SHn6wN

 


 


کلمات کلیدی:
پیام.تبریک     روز.جهانی.سالمند     معاون.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان    

تاریخ بروز رسانی:   9 مهر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >