مسئول برنامه کودکان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه؛
سلامت جزئی از حقوق اولیه هر کودکی است

16 مهر 1398
مسئول برنامه کودکان شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: هر کودک در جامعه دارای حق و حقوقی است که سلامت جزئی از حقوق اولیه هر یک از کودکان جامعه است.

زینب شیخ نصر در گفت و گو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: کودکان ارزشمندترین سرمایه هر کشوری در جهت نیل به توسعه پایدار هستند.
وی بیان داشت: کودکانی که امروز به توانمندی های جسمی و ذهنی خود نرسند فردا برایشان دیر است، از همین رو امروز باید برای آن‌ها اقدام شود.
شیخ نصر اظهار داشت: رشد و تکامل کودک دو پدیده همزمان هستندکه مجموعهٔ تغییرهای طبیعی بدن را از نظر کمی و کیفی در بر می گیرند.
وی با اشاره به اینکه در تکامل کودک عوامل زیست‌شناختی، محیطی و هیجانی مؤثرند گفت: رشد به تغییر در اندازه بدن اشاره دارد ولی تکامل یا نمو به مجموعهٔ تغییرهایی گفته می‌شود که در عملکرد کودک در طول زمان رخ می‌دهد.
روند رشد و تکامل در کودکان یکسان نیست
کارشناس برنامه کودکان شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: انسان‌ها با یکدیگر متفاوت‌ هستند و ممکن است سن نشستن، راه رفتن، حرف زدن هر کودک دیرتر یا زودتر از بقیه صورت گیرد.
زینب شیخ نصر اظهار داشت: تأخیر زیاد در مراحل رشد، نشان‌دهنده مشکل جدی در کودک است و باید مورد ارزیابی متخصص کودکان قرار گیرد.
وی اشاره کرد: کودکی که در دوسالگی شروع به راه رفتن می‌کند و یا در سه‌سالگی تکلم را آغاز می‌کند ممکن است دچار عقب‌ماندگی ذهنی باشد، زیرا کودکان دچار عقب‌ماندگی ذهنی مراحل رشد خود را با کندی و با تأخیر زیاد طی می‌کنند.
مادران برای مراقبت‌های بهداشتی کودک خود به مراکز جامع سلامت مراجعه کنند
شیخ نصر اظهار داشت: مراقبین سلامت در مراکز خدمات جامع سلامت و بهورزان در خانه‌های بهداشت پرسشنامه‌هایی در دسترس والدین قرار می‌دهند که از طریق روند تکامل کودکان پایش شود و در صورت مشاهده تأخیر در هر یک از حیطه‌های تکاملی آموزش‌های لازم داده می‌شود و در صورت مشکل جدی به متخصص کودکان ارجاع شود.
کارشناس برنامه کودکان شبکه بهداشت و درمان بیان کرد: پرسشنامه‌های کودکان به زبان ساده بیان‌شده و پنج حیطه تکاملی را در برمی‌گیرد.
وی افزود: پنج حیطه تکاملی کودک شامل برقراری ارتباط، حرکات درشت، حرکات ظریف، حل مسئله و حیطه شخصیت اجتماعی است. در مواردی که نیاز به راهنمایی بیشتر برای تکمیل هر سؤال است توضیحات در قالب اشکال آورده شده است.
انتهای پیام/ ک.آ- 3080

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/EY7jegBw69PIpld7SHn6wN

  


کلمات کلیدی:
کودک     زینب.شیخ‌نصر     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   16 مهر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >