تمام افراد جامعه، گروه هدف رویکرد نوین آموزش HIV هستند

29 مهر 1398
کارشناس برنامه HIV و بیماری‌های آمیزشی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تمام افراد جامعه گروه هدف رویکرد نوین آموزش HIV هستند.

فاطمه برنجن افزود:  HIV یک بیماري عفونی است که اغلب مردم آن‌را با نام ایدز می‌شناسند در حالی که ایدز تنها مرحله انتهایی از بیماري HIV بوده و اگر فرد به موقع و صحیح تحت مراقبت و درمان قرار گیرد ممکن است تا آخر عمر این بیماری برای وی اتفاق نیفتد.
وی اظهار کرد: طی سالیان اخیر برنامه کنترل HIV تغییرات اساسی داشته و بسیاری از خدمات این برنامه در مراکز خدمات جامع ادغام شده است.
برنجن تصریح کرد: آموزش، مشاوره و انجام تست تشخیص سریع HIV خدماتی هستند که در تمامی مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های سلامت به صورت رایگان ارائه و نیز مراقبت و درمان در مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری اجرا می‌شود.
کارشناس برنامه  HIV و بیماری‌های آمیزشی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: فراهم کردن امکان تشخیص، مراقبت و درمان افراد مبتلا به HIV منجر به تبدیل شدن این بیماری به یک بیماري عفونی قابل کنترل شده که داشتن طول عمر نرمال فرد مبتلا، سلامت جامعه را هم تضمین می‌کند.
وی افزود: هدف نهایی در رویکرد نوین آموزش HIV این است که فراگیران ماهیت HIV را به عنوان یک بیماري عفونی قابل کنترل شناخته و با کاهش ترس بی‌مورد از بیماري و رفع انگ و تبعیض بیماري، شرایطی فراهم آورند تا افراد در صورت لزوم، بدون واهمه براي آزمایش تشخیصی اقدام کرده و در صورت ابتلا تحت مراقبت قرار گیرند.
برنجن تاکید کرد: همه افراد جامعه می‌توانند گروه هدف این رویکرد اطلاع‌رسانی و آموزشی باشند لذا این روش آموزشی براي هر گروه جمعیتی با یک شیوه استاندارد خود ارائه می‌شود.
وی تصریح کرد: تغییر در نحوه آموزش HIV ( رویکرد نوین آموزشی HIV)  و توصیه به انجام تست تشخیص سریع از مهم‌ترین  اقدامات این برنامه است.
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهارکرد: برای ارائه آموزش HIV با رویکرد نوین و براي نیل به اهداف مذکور، لازم است مربیان آموزشی، مطابق استاندارد تعیین شده دانش و مهارت لازم را کسب نموده و با کمک به تغییر نگرش و اصلاح باورهاي غلط، کاهش ترس ناشی از HIV ، فراهم کردن امکان تشخیص بیماران و وصل کردن آن‌ها به سیستم مراقبت و درمان نقش بسیار بزرگی در کنترل بیماري در جامعه ایفا کنند.
سحر رزمجو خاطر نشان کرد: تمامی مباحث کارگاه بصورت علمی، فنی، کاربردی و با  مشارکت فعال مراقبین سلامت ارائه شده، امیدواریم با آموزش‌های ارائه شده منجر به تغییرات موثر در کنترل این بیماری شده و با شناسایی هرچه سریع‌تر موارد مثبت و متصل کردن آنان به خدمات مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری شاهد رسیدن به اهداف برنامه جهانی ایدز90-90-90-باشیم.
وی تصریح کرد: منظور از اهداف 90-90-90 این است که 90درصد کسانی که در جهان با HIV زندگی می‌کنند تا سال 2020 میلادی از ابتلای خود به این عفونت مطلع شوند همچنین قرار است 90 درصد کسانی که ابتلای آن‌ها به HIV تشخیص داده می‌شود هم درمان ضد ویروسی مداوم دریافت کنند.
رزمجو گفت: ضمن اینکه سطح ویروس 90 درصد دریافت کننده‌های درمان ضد ویروسی مداوم نیز کاهش می‌یابد.
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: مراقبین سلامت گروهی از کارکنان نظام سلامت هستند که لازم است مهارت و دانش کافی را برای ارائه خدمات با کیفیت داشته و به منظور تقویت نظام مراقبت HIV و بیماری‌های آمیزشی در شهرستان دشتستان تمامی مراقبین سلامت، ماماها، مراقب ناظران و سرپرستان مراکز دو روز تحت آموزش حضوری قرار گرفتند.

انتهای پیام/ س.غ-3030

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/EY7jegBw69PIpld7SHn6wN

 


کلمات کلیدی:
HIV     ایدز     فاطمه.برنجن     سحر.رزمجو     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    
   

تاریخ بروز رسانی:   29 مهر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >