برای کنترل ایدز مشارکت تمامی سازمان‌ها و جامعه مدنی ضروری است

9 آذر 1398
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: برای کنترل ایدز مشارکت تمامی سازمان‌ها و جامعه مدنی ضروری است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان در خصوص هفته ملی مبارزه با ایدز اظهار داشت: ایدز صرفاً یک موضوع بهداشتی نبوده و دارای ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و رفتاری نیز است به همین دلیل مشارکت تمامی سازمان‌ها، ارگان‌های مرتبط، سازمان‌های مردم نهاد، جامعه مدنی و مبتلایان در کنترل این بیماری حائز اهمیت است.
دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان با بیان اینکه عامل بیماری ایدز، ویروسی ضعیف است به نام HIV که فقط درون گلبول سفید زنده می‌ماند و در خارج از بدن قادر به ادامه حیات نیست افزود: ایدز یک بیماری عفونی و مزمن است و در صورتی که به‌موقع تشخیص داده شود و فرد تحت مراقبت قرار گیرد قابل‌کنترل است.
این مقام مسئول بهداشتی با بیان اینکه انتقال اچ آی وی از راه انتقال خون در ایران را، به‌طور کامل کنترل شده است گفت: هنوز عمده‌ترین عامل گسترش همه‌گیری در ایران مصرف تزریقی مواد است، البته در چند سال اخیر آمارها حاکی از افزایش نقش انتقال جنسی HIV در ایران است.
وی همچنین در خصوص افزایش انتقال از مادر آلوده به کودک نیز گفت: در سال‌های اخیر شاهد افزایش تعداد زنان مبتلا به HIV هستیم که هرچند هنوز تعداد کودکان مبتلا اندک است، ولی در صورت عدم گسترش مداخلات مؤثر پیشگیری، انتقال اچ آی وی از مادر به کودک می‌تواند مشکل‌زا شود.
مهم‌ترین استراتژی کنترل اپیدمی اچ آی وی، مراقبت و درمان مبتلایان به بیماری است
دکتر خواجه‌ئیان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروزه مهم‌ترین استراتژی کنترل اپیدمی اچ آی وی، مراقبت و درمان مبتلایان به بیماری است.
وی اضافه کرد: در صورتی که افراد مبتلا به اچ آی وی از همان ابتدا تحت درمان استاندارد قرار گیرند، موجب کاهش تعداد ویروس در خون و ترشحاتشان ) کاهش بار ویروسی(می‌شود که در این صورت هم با کاهش چشمگیر عوارض بیماری، می‌توانند زندگی سالم‌تری داشته باشند و هم احتمال انتقال بیماری به سایرین نیز به حداقل ممکن می‌رسد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم استان بوشهر توصیه کرد: افراد دارای رفتارهای پرخطر باید هرچه سریع‌تر از وضعیت بیماری خود مطلع بوده و در صورت مثبت شدن، برای دریافت خدمات مراقبت و درمان به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری مراجعه کنند.
یکی از استراتژی‌های برنامه کشوری پیشگیری از اچ‌آی‌وی / ایدز در کشور آموزش و اطلاع‌رسانی در زمینه اچ‌آی‌وی و ایدز است که به همین منظور در جمهوری اسلامی ایران هم‌زمان با سایر کشورهای جهان روزی به عنوان "روز جهانی ایدز" در تقویم رسمی کشور گنجانده‌شده است.
به منظور اطلاع‌رسانی مناسب در این خصوص و کاهش انگ و تبعیض نسبت به مبتلایان و خانواده‌های آنان ۹ الی ۱۵ آذرماه به عنوان "هفته اطلاع‌رسانی ایدز" مد نظر قرارگرفته است.
 در این هفته با اجرای برنامه‌های متنوع آموزش تلاش می‌شود با همکاری و مشارکت ارگان‌های مختلف سطح آگاهی افراد جامعه در زمینه راه‌های انتقال و پیشگیری از اچ آی وی ارتقاء یابد.
انتهای پیام/ م.ب ۲۰۲۰

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI


کلمات کلیدی:
ایدز     هفته.ملی.ایدز     معاون.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان    

تاریخ بروز رسانی:   9 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >