نصب برچسب اصالت و سلامت کالا بر روی محصولات بهداشتی گام مؤثری در ارتقا سلامت جامعه دارد

12 آذر 1398
کارشناس واحد نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: نصب برچسب اصالت و سلامت کالا بر روی محصولات بهداشتی گام مؤثری در ارتقا سلامت جامعه است.

بازرسی از ۲۱۴ مرکز عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی
نوشین حسن‌زاده در گفتگوی با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار داشت: در ۸ ماهه نخست امسال ۲۱۴ مرکز عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی از لحاظ شرایط نگهداری محصولات، سلامت محصولات و برچسب اصالت و تاریخ تولید و انقضاء آن‌ها مورد بازرسی قرار گرفتند.
وی تصریح کرد: استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی به منظور حفظ زیبایی از دیرباز موردتوجه انسان بوده است، اما امروزه مصرف روزافزون این نوع محصولات، صنعت فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی را به یکی از پرسودترین و جذاب‌ترین صنایع در دنیا تبدیل کرده است.
حسن‌زاده گفت: ایران هفتمین کشور مصرف‌کننده مواد آرایشی در جهان و دومین کشور در خاورمیانه محسوب می‌شود اما اغلب محصولات آرایشی موجود در بازار وارداتی هستند.
وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که می‌تواند در کنترل و کاهش قاچاق کالاهای آرایشی و بهداشتی در کشور و جلوگیری از عرضه کالاهای تقلبی و جعلی به مردم در سطح عرضه کمک کند، نصب برچسب اصالت و سلامت بر روی کالاهای آرایشی بهداشتی و استفاده از سامانه جامع طرح شناسنامه‌دار کردن کالاهای آرایشی و بهداشتی است.
حسن‌زاده افزود: سامانه جامع شناسنامه‌دار کردن کالاهای آرایشی و بهداشتی با به‌کارگیری توانمندی‌های عرصه فناوری اطلاعات توانسته گام مؤثری در ارتقاء سلامت جامعه بردارد.
وی تصریح کرد: این برچسب‌ها صرفاً یک هولوگرام تبلیغی نیست و این‌ها بدون استعلام هیچ ارزشی ندارند بلکه کد نوشته‌شده روی برچسب، در صورت تأیید استعلام، محصول را مورداستفاده قرار می‌دهد.
کارشناس واحد نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان خاطرنشان کرد: بهترین راه شناسایی محصولات اصل از تقلبی سامانه مدیریت و نظارت بر محصولات سلامت سازمان غذا و دارو است و در صورت بروز مشکلات ناشی از استفاده محصولات وارداتی آرایشی و بهداشتی امکان پیگیری و رسیدگی موضوع به دلیل وجود مستندات و مدارک مربوط به کالای موردنظر در سازمان غذا و دارو میسر خواهد بود.
حسن‌زاده افزود: با حضور نمایندگانی از واحد نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان، اداره صنعت، معدن و تجارت و اداره تعزیرات و اصناف شهرستان دشتستان گشت مشترکی به منظور کنترل و پایش لوازم آرایشی و بهداشتی، حفظ سلامت مصرف‌کننده، جلوگیری از عرضه محصولات غیرمجاز و همچنین پیشگیری از قاچاق محصولات آرایشی و بهداشتی انجام می‌شود.
وی بیان کرد: این گشت‌های مشترک، طبق برنامه زمان‌بندی شده و با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز شهرستان دشتستان در حال حاضر به صورت ماهیانه توسط بازرسان ادارات مربوطه انجام می‌گیرد.
کارشناس واحد نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان خاطرنشان کرد: در بازرسی‌های انجام‌گرفته، تعداد ۳۰ قلم معادل ۱۰ کیلوگرم محصول غیرقابل‌مصرف جمع‌آوری و امحاء شد.

انتهای خبر / س.غ /۳۰۳۰
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
شبکه.بهداشت.دشتستان     برچسب.اصالت.سلامت.کالا     محصولات.بهداشتی     نوشین.حسن‌زاده    

تاریخ بروز رسانی:   12 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >