معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
بيماري‌هاي غير واگير نخستین عامل مرگ‌های شهرستان دشتستان است

30 آذر 1398
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: بیماری‌های غیر واگیر نخستین عامل مرگ‌های شهرستان دشتستان است.

محمدحسین دریسی افزود: با بررسی‌های انجام‌گرفته بیش از ۶۵ درصد مرگ‌های گروه سنی ۳۰ تا ۷۰ سال  شهرستان دشتستان مربوط به چهار بیماری عمده غیر واگیر شامل بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، سرطان و بیماری‌های تنفسی بوده و با کنترل چهار عامل خطر اصلی ازجمله تغذیه نامناسب، کم‌تحرکی، مصرف دخانیات و الکل قابل‌پیشگیری و کنترل است.
وی اظهار کرد: کلیدی‌ترین توصیه سازمان جهانی بهداشت برای پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر ادغام آن‌ها در نظام مراقبت‌های اولیه بهداشتی( PHC) بوده و برای موفقیت در این مسیر توصیه‌شده که نظام مراقبت‌های بهداشتی اولیه به سمت بیماری‌های غیر واگیر جهت داده و به نحو شایسته‌ای تقویت شود.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: بروز بیماری‌های غیر واگیر در اثر عوامل اجتماعی مانند شهرنشینی، تغییر در نوع تغذیه و سبک زندگی و نیز افزایش امید به زندگی افزایش‌یافته است.
محمدحسین دریسی بیان داشت: از آغاز طرح تحول نظام سلامت و الکترونیکی شدن پرونده‌های خانوار، ارائه خدمات بهداشتی به  میان‌سالان و سالمندان توسط مراقبین سلامت و بهورزان به‌صورت مستمر انجام می‌شود.
وی تصریح کرد: در مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت برنامه پیشگیری از سکته‌های قلبی و مغزی از طریق  خطرسنجی و مراقبت ادغام یافته، دیابت، فشارخون بالا و اختلالات چربی خون سنجیده و کنترل‌شده و همچنین برای کنترل سرطان پستان، برنامه غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان پستان توسط ماما انجام می‌شود.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: در سال‌های اخیر طرح‌های مختلفی جهت بررسی عوامل خطر بیماری‌های غیر واگیر در شهرستان دشتستان اجراشده که هدف از اجرای آن سنجش وضعیت بیماری‌ها و عوامل خطر آن‌ها و  مطابق با آن اولویت‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی برای کنترل آن‌ها است.
در همین راستا کارشناس مسئول واحد سلامت خانواده ستاد شهرستان در کمیته کاهش مرگ۳۰ تا ۷۰ سال اعلام کرد: ۳۸ درصد از مرگ‌ومیر شهرستان در سال گذشته براثر چهار علت (سکته قلبی، مغزی، سرطان پستان و دیابت ) بوده و امید است با اجرای این طرح‌ها و همچنین بررسی علل مرگ‌ومیرها و انجام مداخلات بتوانیم گامی موثر در پیشگیری از مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیر واگیر برداریم.
انتهای پیام/ ۳۰۳۰/س.غ

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI


کلمات کلیدی:
بيماری‌های.غيرواگير     معاون.بهداشتی     محمدحسین.دریسی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   30 آذر 1398

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >