پسماندهای پزشکی کلیه مطب‌ها و مراکز درمانی سطح شهرستان بوشهر پس از بی‌خطرسازی دفن می‌شوند

3 دی 1398
کارشناس مسئول واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: پسماندهای پزشکی کلیه مطب‌ها و مراکز درمانی سطح شهرستان بوشهر پس از بی‌خطرسازی با روش‌های فنی و مهندسی دفن می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ ندا عالی‌حسینی افزود: افزایش روز افزون حجم پسماندها و تنوع آن‌ها بر پیچیدگی شرایط و نحوه جمع آوری و دفع آن‌ها می‌افزایند. پسماندهایی که در مسیر فعالیت‌های بهداشتی یا پزشکی تولید می‌شوند به دلیل عفونی بودن نسبت به دیگر انواع پسماندها پتانسیل خطر بالاتری را ایجاد می‌کنند.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بخشی از زباله‌های عفونی تولیدی مربوط به مطب‌های سطح شهرستان است طبق ماده 11 قانون مدیریت پسماند، کلیه مراکز تولید کننده زباله‌های عفونی پزشکی می‌بایست نسبت به جداسازی پسماندهای عفونی پر خطر از زباله‌های عادی اقدام نمایند.
کارشناس مسئول واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: براساس تعریف مندرج در قانون، پسماندهای عفونی تا زمانی که تبدیل به پسماندهای عادی نشوند به عنوان پسماند پرخطر محسوب می‌شوند.
عالی‌حسینی در خصوص شرایط جمع آوری و نگهداری ظروف Safety Box جهت پسماندهای تیز و برنده افزود: این ظروف بایستی به آسانی سوراخ نشوند و بتوان درب آن را بسته و مهروموم کرد، همچنین دهانه ظروف بایستی  به اندازه‌ای باشد که بتوان پسماندهای عفونی را بدون اعمال فشار دست در ظروف انداخته به نحوی که خارج کردن آن‌ها از ظرف ممکن نباشد.
وی در خصوص شرایط کیسه‌های پلاستیکی و ویژگی‌های آن در مطب ها بیان داشت: این کیسه‌ها به هیچ عنوان نباید برای جمع‌آوری و نگهداری پسماندهای تیز و برنده استفاده شده و جهت بسته شدن این کیسه لازم است که  از منگنه و یا روش‌های  سوراخ کننده دیگری استفاده نشود. علاوه بر این جهت جمع آوری کیسه‌های عفونی، استفاده از کیسه زرد رنگ بعنوان نماد کیسه عفونی ضروری است.
وی تصریح کرد: آموزش پرسنل و افزایش آگاهی‌های عمومی از مسائل مهم و ضروری در مدیریت پسماندهای پزشکی بوده که در همین راستا کارگاه آموزشی جهت کلیه کارکنان اجرایی مطب‌ها وکلینیک‌های درمانی شهرستان بوشهر با همکاری سازمان نظام پزشکی و محیط زیست استان در سالن اجتماعات شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.
کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت از شهروندان خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف بهداشتی موضوع را به سامانه تلفنی رسیدگی به شکایات وزارت بهداشت به شماره 190 اطلاع دهند.
انتهای پیام/ ا.س-3000

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrIکلمات کلیدی:
پسماند     ندا.عالی‌حسینی     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   3 دی 1398

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >