طرح واکسیناسیون تکمیلی فلج اطفال به مدت چهار روز در شهرستان بوشهر آغاز شد

29 دی 1398
کارشناس مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: طرح ایمن‌سازی کودکان زیر5سال علیه ویروس وحشی فلج اطفال (ماپینگ آپ) در شهرهایی که اتباع خارجه و عشایر در آن‌ها رفت‌وآمد دارند به مدت چهار روز در شهرستان بوشهر آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ دکتر زهره زمانیان افزود: بیماری فلج اطفال ازجمله بیماری‌هایی است که بیشتر افراد مصون نشده را مبتلا کرده و عوارض این بیماری می‌تواند فلج اندام‌ها (معمولاً در یک عضو دست یا پا) و حتی مرگ در کودکان باشد.
وی افزود: در راستای اجرای برنامه نظام مراقبت بیماری فلج اطفال و با توجه به هم‌جواری کشورمان با دو کشور بومی پاکستان، افغانستان و ترددهای بسیار بین‌المللی که باعث خطر بازگشت مجدد این بیماری به کشور می‌شود طرح (ماپینگ آپ) مانند سال‌های گذشته برای کودکان زیر 5 سال ساکن مناطق پرخطر و زندان‌ها ، که در اردوگاه‌ها و یا خارج از اردوگاه‌ها اقامت دارند اجرا می‌شود.
کارشناس مسئول بیماری‌های واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر بیان داشت: این طرح در دو مرحله انجام می‌شود که مرحله اول آن‌که از تاریخ 28دی‌ماه لغایت 1بهمن‌ماه98 به مدت 4 روز در شهرستان بوشهر آغاز می‌شود.
دکتر زمانیان افزود: در مرحله اول مراقبین سلامت با حضور در منطقه اسکان افاغنه و عشایر اقدام به واکسینه نمودن کودکان زیر 5 سال از طریق قطره فلج اطفال کرده که در این مرحله تعداد 1330 کودک زیر 5 سال  قطره فلج اطفال دریافت می‌کنند.
وی عنوان داشت: این طرح شامل دو نوبت ایمن‌سازی خانه به خانه با واکسن پولیو خوراکی (قطره فلج اطفال) به فاصله 4 تا 6 هفته در نقاط پرخطر بوده که در طی آن به همه کودکان گروه هدف زیر5سال (59-0 ماهه) بدون توجیه سابقه ایمن‌سازی قبلی آن‌ها مجدداً واکسن خوراکی خورانده می‌شود.

انتهای پیام/ ا.س-3000

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrIکلمات کلیدی:
واکسیناسیون     فلج.اطفال     دکتر.زهره.زمانیان     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   29 دی 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >