فروش فرآورده‌های شیمیایی، مکمل‌های تغذیه‌ای و ورزشی در عطاری‌ها تخلف است

12 بهمن 1398
فروش فرآورده‌های شیمیایی، مکمل‌های تغذیه‌ای و ورزشی در عطاری‌ها تخلف محسوب می‌شود.

کارشناس نظارت بر امور داروخانه‌ها، عطاری‌ها و گیاهان دارویی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: استقبال مردم از طب سنتي باعث شده که برخی افراد نسبت به ايجاد فروشگاه‌هاي عرضه گياهان دارويي اقدام کرده و اين امر برخي اقدامات غيراصولي از جمله دخالت در امور درمان، فروش داروهاي گياهي، تبليغات برخلاف واقع و تجويز غيراصولي و خودسرانه را موجب شده است.
دکتر سرور قدیمی افزود: آشنایی  عطاران و فروشندگان گياهان دارويي با ضوابط و قوانين موجب ارائه فعالیت‌های ایمن تر در جهت حفظ سلامتی شهروندان می‌شود.
وی اظهار کرد: عطاران صرفا مجاز به فروش گیاهان و فراورده‌های دارویی استاندارد هستند و حق مداخله در امور پزشکی اعم از مشاوره، ویزیت، تجویز و ساخت دارو را نداشته و همچنین عرضه و فروش دارو، انجام فرمولاسیون و نیز عرضه و فروش گیاهان دارویی به شکل پودر شده در عطاری ممنوع است.
پزشک دارو ساز شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان تاکید کرد: استفاده از هرگونه عنوانی که در برگیرنده محتوای درمانی یا طبی مانند مشاور، درمانگر طبیعی، معجزه طبیعت، شفاخانه، داروخانه طبیعی، گواهی سپری نمودن دوره‌های آموزشی مرتبط با گیاهان دارویی یا طب سنتی ایرانی و سایر موارد ممنوع است.
دکتر قدیمی تصریح کرد: محل فروش فرآورده‌های شیمیایی، مکمل‌های تغذیه‌ای و ورزشی داروخانه‌ها هستند لذا وجود اقلام مذکور در عطاری تخلف محسوب شده و هرگونه ادعای پیشگیری، بهبود و یا درمان هرگونه اختلال یا بیماری بر روی بسته بندی و یا بروشور و تبلیغات آن ممنوع است.
وی همچنین اظهار داشت: تغییر دادن گیاهان دارویی، پودر کردن، درست کردن قرص، کپسول، شربت و یا قطره از آن‌ها برخلاف مقررات بوده و تحت هیچ شرایطی تولید و بسته‌بندی اسانس‌ها و روغن‌های طبیعی نباید در عطاری صورت گیرد.
در راستای  بازرسی‌های  مشترک واحد امور دارویی، واحد نظارت بر درمان و واحد بهداشت محیط شبکه بهداشت شهرستان دشتستان جلسه‌ای با حضور مسئولین عطاري‌های شهرستان دشتستان جهت آشنايي با حيطه اختيارات فروشندگان گياهان دارويي (عطاري‌ها) و قوانين مرتبط توسط واحد امور دارویی شبکه بهداشت شهرستان دشتستان برگزار شد.
انتهای پیام/ س.غ3030

 

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI

 


کلمات کلیدی:
عطاری     دکتر.سرور.قدیمی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   12 بهمن 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >