استفاده از سرما بهترین روش برای نگهداری خرما است

15 بهمن 1398
کارشناس نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: استفاده از سرما بهترین روش برای نگهداری خرما است.

نسرین قاسمیان فرد افزود: درخت نخل یکی از مهم‌ترین درختان میوه مناطق خشک و گرمسیري به شمار رفته و نقش مهمی در اکولوژي و حفاظت مناطق بیابانی در مقابل فرسایش دارد.
وی تصریح کرد: میوه خرما به دلیل ارزش غذایی بالا همواره به‌عنوان یک منبع غذایی خوب موردتوجه قرارگرفته و در ایران حدود 400 گونه خرما شناسایی‌شده که بر اساس کیفیت، زمان رسیدگی و زمان ماندگاري کاربردهاي مختلفی دارند.
کارشناس نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار کرد: از مهم‌ترین مشکلاتی که در صنعت خرما وجود دارد، نامطلوب بودن شرایط نگهداری و بسته‌بندی و درنتیجه تغییر خصوصیات فیزیکی و شیمیایی است که کیفیت و ماندگاری محصول را کاهش می‌دهد.
وی اضافه کرد: شرایط بسته‌بندی و انبارمانی ( نگهداری بهینه در انبار)  جهت افزایش ماندگاری، حفظ کیفیت و درنهایت افزایش میزان صادرات محصول لازم است.
قاسمیان فرد افزود: اساس نگهداری مواد غذایی در سرما، پایین آوردن حرارت تا آن میزان که فعالیت آنزیم‌ها، رشد و توسعه میکروارگانیسم‌ها متوقف شود بوده که فرایند پیشنهادی جهت نگهداری خرما مناسب است.
وی تصریح کرد: هدف از ایجاد سردخانه در واحدهای تولیدی، تامین و نگهداری خرما جهت انجام عملیات بسته‌بندی به‌عنوان مواد اولیه و بالا بردن سطح بهداشت در محصول بسته‌بندی‌شده است.
کارشناس نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان تاکید کرد: از سموم صنعتی و کشاورزی در محیط منزل استفاده نکنید زیرا این سموم سلامت خانواده را به خطر خواهد انداخت.
قاسمیان فرد یادآور شد: سم فسفید آلومینیوم (قرص برنج) یک کالای قاچاق بوده بنابراین عرضه آن توسط فروشنده‌های سموم و عطاری‌ها ممنوع و دارای مجازات است.
وی بیان داشت: آسیب ناشی از مسمومیت با قرص برنج می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد. برای پیشگیری از آفت‌زدگی غلات و حبوبات در منزل با جایگزین کردن این سم با سیر و نمک، خانواده خود را محافظت کنید.
کارشناس نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان با اشاره به اینکه باید از نگهداری محصولات خطرناک مانند سم قرص برنج در منزل اجتناب کنید افزود: با خودداری از هرگونه خرید، نگهداری و به‌کارگیری این ترکیب ممنوعه می‌توان حافظ جان خود، خانواده خود و سایر همنوعان بود.

انتهای پیام/ س.غ3030

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI

 


کلمات کلیدی:
خرما     نسرین.قاسمیان‌فرد     فرهنگ.سلامت     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   15 بهمن 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >