وزیر بهداشت:
کمبودهای دارویی در کشور نسبت به سال قبل به یک‌سوم رسیده است

23 بهمن 1398
وزیر بهداشت از دپوی داروهای اساسی خبر داد و گفت: امسال وضعیت دارویی ما نسبت به سال قبل به‌مراتب بهتر است و کمبودهای دارویی نسبت به سال قبل به یک‌سوم رسیده است.

دکتر سعید نمکی در مراسم افتتاح پروژه‌های حوزه سلامت استان بوشهر اظهار داشت: من قبل از انقلاب منزل آیت‌الله یزدی می‌رفتم و اعلامیه‌های حضرت امام (ره) تکثیر و پخش می‌کردم.
وی اضافه کرد: من معتقدم به‌اندازه بلندای این سرزمین هنوز خیلی از کارها را نکرده‌ایم و اما چیزی را هم اذعان کنم، در خیلی از عرصه‌ها دستاوردهای بزرگی داشتیم، اما در عرصه نظام سلامت به‌عنوان کسی که حداقل چهار دهه از عمرم در این نظام گذاشتم بنده افتخار داشتم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: زمانی در این سرزمین در سمت رئیس شبکه بهداشت به‌عنوان سرباز پیگیر مالاریا تا سیستان و بلوچستان و دورترین مناطق این سرزمین برای کنترل مالاریا و سرخک و بیماری‌های واگیردار خدمت گذار بودم.
وی با بیان اینکه دستاوردهای بزرگی در عرصه نظام سلامت پس از انقلاب داشتیم که بی‌نظیر است، تصریح کرد: قبل از انقلاب اسلامی، از هر ۱۰۰۰ تولد زنده حداقل ۱۲۰ نوزاد به سن یکسالگی نمی‌رسیدند و از هر ۱۰۰ هزار مادر باردار، بیش از ۲۷۰ مادر به دلیل عوارض بارداری و زایمان، جان خود را از دست می‌دادند اما امروز تمام این آمارها به یک دهم و در برخی از مناطق کمتر از یک بیستم دوران قبل از انقلاب کاهش یافته است.
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: پوشش واکسیناسیون در زمان قبل از انقلاب اسلامی در کشور با جمعیت حدود ۱۵ میلیون نفری، ۲۵ درصد بود اما امروز با جمعیتی بالغ بر ۸۳ میلیون نفر در کشور، پوشش واکسیناسیون به ۱۰۰ درصد رسیده است.
گواهی حذف سرخک را گرفتیم
وی با بیان اینکه افتخار داریم که امسال گواهی حذف سرخک را از سازمان جهانی گرفتیم ادامه داد: با این سرزمین به این گستردگی حتی حدود ۱.۵ میلیون بچه‌های افاغنه و کل بچه‌های ایرانی به‌طور مجانی همه را واکسینه کردیم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: در آنفلوانزایی که اخیراً اتفاق افتاد، ۱۳ هزار و ۲۰۰ نفر فقط موارد بیمارستانی ما بود و بدون هیچ کمک خارجی همه این افراد را درمان کردیم و مرگ‌ومیر ما در آنفلوانزا H1 N1 حتی از اروپای غربی کمتر بود.
وی گفت: در سیل اخیر که ۲۵ استان ما گرفتار شد و شش استان نیز به‌شدت گرفتار بود، ۳۹۶ قطعه مرغ در ارگان آباد آقا قلا در این سوله‌ها فاسد شده بود، ورود نیروها به این سوله‌ها ناممکن بود، نیروهای وزارت بهداشت نگذاشتند یک مورد اپیدمی در این مملکت به وجود بیاید.
دکتر نمکی اضافه کرد: ایران سرافراز و ایران ماندگار باهمت فرزندان این سرزمین به‌گونه‌ای روی پایه خود ایستاده که دنیا را متحیر کرده است.
وی تصریح کرد: دبیر کل سازمان جهانی بهداشت به من اعلام کرد ما حیرت کردیم که مگر می‌شود این سرزمین به این بزرگی حتی یک مورد اپیدمی در این سیل اخیر نداشته باشید، البته این مربوط می‌شود به این سربازان و ژنرال‌هایی که در بهداشت و درمان استان‌ها داریم.
دستاوردهای بی‌نظیری داریم
وی افزود: دستاوردهایی که ما در نظام سلامت داریم فوق‌العاده درخشان است، ما شش دانشکده پزشکی قبل از انقلاب داشتیم و امروز ۶۶ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی و با سالی بیش از هفت هزار فارغ‌التحصیل داریم.
دکتر نمکی اظهار داشت: ما یک روز برای کوچک‌ترین بیماری، بیماران خود را به خارج از مرزها می‌فرستادیم اما امروز در سایه انقلاب پیچیده‌ترین عمل‌های پیوند در همین بیمارستان‌های شیراز انجام می‌دهیم و این استقلال بزرگی برای جمهوری اسلامی است.
وزیر بهداشت ادامه داد: قبل از انقلاب در کل کشور ۱۴ هزار پزشک فعالیت داشتند که عمدتاً هندی، فیلیپینی و بنگلادشی بودند اما امروز شایسته‌ترین پزشکان متخصص منطقه را در شهرهای مختلف کشور داریم و در بیمارستان یک شهرستان مانند کنگان استان بوشهر، ۶۰ پزشک متخصص فعالیت دارند در حالیکه کل استان بوشهر زمان قبل انقلاب، سه پزشک متخصص هم نداشت.
دکتر نمکی اظهار داشت: به جرأت میگویم، من در ۳۰ سال پیش که برای درمان مالاریا به استان بوشهر سفر می‌کردم کل استان در هر رشته‌ای یک متخصص شاید بیشتر نداشتیم ولی در حال حاضر این دستاوردهای عظیمی برای جمهوری اسلامی ایران است.
وی تأکید کرد: من گله‌مندی جوانان را می‌پذیرم اما به جوانان امروز می‌گویم که بدانند قبل از انقلاب حرفی برای گفتن نداشتیم، اما امروز در همه زمینه‌ها خودکفا شده‌ایم، ما در بدترین شرایط تحریمی هستیم اما امسال بیش از ۱۰۰۰ پروژه افتتاح کرده‌ایم، با اولویت نقاط کمتر برخوردار در قالب پویش ۲۰۵۰ یعنی در ۲۰ هفته هر هفته ۵۰ پروژه را افتتاح می‌کنیم افتتاح می‌کنیم.
دکتر نمکی افزود: امسال آمریکایی‌ها فکر می‌کردند در زمینه دارو و تجهیزات زانو خواهیم زد و دارو مقوله‌ای نیست که بتوانیم با آن کنار بیاییم و پای جان انسان‌ها در میان است اما لحظه‌ای نمی‌شود که اتاق عمل شما داروی بی‌هوشی نداشته باشد و خدای‌نکرده بیمار اورژانسی بیاید و بگوییم صبر کنید تا دارو بیاید.
داروهای اساسی را تا شش ماه دیگر دپو داریم
وزیر بهداشت اضافه کرد: امسال وضعیت دارویی ما نسبت به سال قبل همین امروز به‌مراتب بهتر است و کمبودهای دارویی نسب به سال قبل یک‌سوم رسیده است.
وی افزود: ما داروهای اساسی را تا شش ماه دیگر دپو داریم و در وضعیت خوبی است و برای اولین بار است که یک وزیر محکم می‌گوید حداقل شش ماه دیگر داروهای اساسی را در وضعیت خوبی دارم.
وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه دارویی که تولید داخل داشته باشیم از ورود نمونه خارجی آن جلوگیری می‌کنیم تا تولید داخل نابود نشود، خاطرنشان کرد: یک مورد مربوط به بچه‌های MPS بودند که دارویی مورد تحریم آمریکا بود و آمریکایی‌ها ما را قفل کردند، ارز دارو هم فرستاده بودیم.
وی با بیان اینکه تعداد محدودی افراد بیماری MPS را دارند تصریح کرد: داروی بیماران MPS دارویی ژنتیکی و متابولیکی است که آن‌هم تا آخر این هفته به دست بیماران می‌رسد، این‌ها دستاوردهایی است که در سایه انقلاب کسب کردیم.
دکتر نمکی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به شخصیت شهید سپهبد سردار قاسم سلیمانی پرداخت و گفت: شهید سپهبد سردار قاسم سلیمانی یکی از دردانه‌های این سرزمین عزیز بود و قطعاً خاطره و یاد این مرد بزرگ در خاطر مردمان این سرزمین جاودانه خواهد ماند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: شهید سلیمانی به ملکوت اعلا پیوست و قطعاً به یار معشوق خود حضرت اباعبدالله الحسین (ع) پیوست و همه ما را داغ‌دار کرد و امیدواریم روح این بزرگ‌مرد را همواره در بهشت با مقربان درگاه الهی هم‌نشین کند، شهادت سردار سلیمانی ما را در این راه استوارتر و مصمم‌تر خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه حامل سلام گرم رئیس‌جمهور به مردم استان بوشهر به‌خصوص جم هستم، افزود: کار مطالعاتی بیمارستان عسلویه تمام‌شده است، اعتبارات این بیمارستان تعیین و تکمیل‌شده است و در اسرع وقت کار آن شروع خواهد شد.
دکتر نمکی با اشاره به اینکه بیمارستان دیر نیز دارای کمبودهایی در زمینه تجهیزات است خاطرنشان کرد: بیمارستان کنگان نیز ۶۰ متخصص دارد اما رئیس دانشگاه علوم پزشکی کمبودها را بررسی بکنند و کمبودها را پیگیری کنند که انجام شود.
انتهای پیام/م.غ ۱۰۲۳

 

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI


کلمات کلیدی:
افتتاح     وزیر.بهداشت     دکتر.سعید.نمکی     کمبود.دارو    

تاریخ بروز رسانی:   23 بهمن 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >