از ابتدای اسفندماه سال گذشته تاکنون؛
۳۹ هزار و ۷۱۳ مورد بازرسی از مراکز عرضه مواد غذایی و اماکن عمومی انجام‌شده است

9 ارديبهشت 1399
مدیر گروه بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: از ابتدای اسفندماه سال گذشته تاکنون ۳۹ هزار و ۷۱۳ مورد بازرسی از مراکز عرضه مواد غذایی و اماکن عمومی انجام‌شده است.

مهندس میمنت توبه خاک اظهار داشت: بر اساس ابلاغ دستورالعمل‌ها بازرسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ۹۰ مرکز عرضه قلیان را در این استان پلمپ کردند.
وی تصریح کرد: از ابتدای اسفندماه سال گذشته تاکنون ۳۹ هزار و ۷۱۳ مورد بازرسی از مراکز عرضه مواد غذایی و اماکن عمومی انجام و به حدود ۵۵ هزار نفر از شاغلان این مراکز و اماکن آموزش‌های لازم ارائه‌شده است.
مهندس توبه خاک یادآور شد: همچنین در این مدت برای چهار هزار و ۳۷ واحد از مراکز و اماکنی که نسبت به رعایت اصول بهداشتی بی‌توجهی کردند اخطاریه بهداشتی صادر و ۴۷۲ محل عرضه مواد غذایی و اماکن عمومی نیز به صورت موقت تعطیل شد.
وی ادامه داد: از دیگر فعالیت‌های بهداشت محیط نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراکز بهداشتی، درمانی و بیمارستان‌ها است که در این مدت ۶۵۰ مورد بازرسی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ارائه‌دهنده خدمات به بیماران کرونایی انجام‌شده است.
مدیر گروه بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی از فعالیت‌های بهداشت محیط در این مدت نظارت بر گندزدایی محیط‌های شهری و روستایی است که ۲۶ هزار و ۴۳۸ مورد نظارت انجام‌شده است.
وی بیان کرد: مطابق دستورالعمل بسیج ملی کنترل بیماری کرونا، کارکنان بهداشت محیط به عنوان عضو تیم مراقبت در ارائه آموزش‌های لازم به خانواده‌هایی هستند که موارد مثبت بیماری در آن‌ها گزارش‌شده است، بر همین اساس بازرسان بهداشت محیط به‌طور مستمر در قالب تیم‌های یادشده به خانه‌های بیماران مراجعه و آموزش‌های لازم به ویژه در مورد گندزدایی مستمر محیط به منظور پیشگیری و کنترل بیماری ارائه می‌کنند.

مهندس توبه خاک اضافه کرد: نظارت بر کفن و دفن بهداشتی اجساد بیماران مبتلا و مشکوک نیز از وظایف بازرسان بهداشت محیط است که در این مدت همه جسدهای مبتلایان و یا افراد مشکوک فوت‌شده با نظارت بازرسان بهداشت محیط به نحو بهداشتی شست‌وشو، غسل و کفن و دفن شده است.
وی بیان کرد: نظارت بر جمع‌آوری و دفع پسماند در استان، همکاری با اکیپ‌های رفع سد معبر شهرداری برای جمع‌آوری دست‌فروشان و شرکت در اکیپ‌های بازدید مشترک با تعزیرات، سازمان صنعت و معدن، اصناف، شهرداری و دامپزشکی نیز از دیگر فعالیت‌های بهداشت محیط است.
مدیر گروه بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: سامانه رسیدگی به شکایت‌های مردمی وزارت بهداشت در این مدت دریافت‌کننده شکایت‌های مردمی بوده است که به‌طور مستمر از سوی بازرسان بهداشت محیط پیگیری شده است.
وی افزود: هم استانی‌ها در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی در مسائل مرتبط با بهداشت محیط در مراکز عرضه مواد غذایی و اماکن عمومی شکایات خود را از طریق شماره ۱۹۰ به منظور پیگیری توسط بازرسان اعلام کنند.
مهندس توبه خاک با تأکید بر شناسایی راه‌های انتقال عامل ایجادکننده بیماری کرونا نقش مهمی در کنترل آن دارد اضافه کرد: راه‌های انتقال این ویروس هنوز به‌طور دقیق مشخص نشده است ولی به عنوان یک اصل کلی ویروس‌های تنفسی به‌طور عمده از طریق ریز قطرات، از طریق سرفه و عطسه و یا اشیا آلوده منتقل می‌شود.
وی ادامه داد: انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان از طریق سرفه، عطسه، تخلیه ترشحات بینی و دهان در فاصله یک تا دو متری و راه دیگر انتقال، تماس دست‌ها با محیط و سطوح آلوده به ویروس مانند تجهیزات، دستگیره درها، میز و صندلی، شیرآلات، نرده پله‌ها، پریز و کلیدهای برق و کلیه وسایلی است که به‌طور عمومی و مشترک (اسکناس، اسناد و مدارک دست به دست شده و نظایر آن) استفاده می‌شود.
مدیر گروه بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های کاهش رویارویی و قطع زنجیره تماس رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است.
 وی گفت: ازآنجاکه بسیاری از شاغلان مراکز عرضه مواد غذایی و اماکن عمومی در معرض بیماری کووید ۱۹ هستند و محل‌های کسب‌وکار یکی از اماکن تجمعی به‌حساب می‌آید ه که می‌تواند سبب انتقال بیماری شود بر همین اساس مقررات ویژه‌ای از طریق فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت اصول بهداشتی برای کاهش مواجهه‌های متناسب با سطح اضطرار و درجه اهمیت فعالیت مراکز عرضه مواد غذایی و اماکن عمومی در نظر گرفته شد.
مهندس توبه‌خاک ادامه داد: با توجه به وظیفه بازرسان بهداشت محیط و حرفه‌ای مبنی بر کنترل عوامل محیطی مؤثر بر سلامت عموم جامعه از همان روزهای اول شیوع بیماری تیم‌های بازرسی بهداشت محیط ضمن تشدید فعالیت‌های روزانه خود در ساعت‌های اداری و غیر اداری، بر اجرای پروتکل‌های مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نظارت می‌کنند.
مدیر گروه بهداشت محیط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: درواقع بازرسان بهداشت محیط و حرفه‌ای از مدافعان خط مقدم کنترل بیماری در استان هستند.

انتهای پیام/ م.غ ۱۰۲۳

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان
 

کلمات کلیدی:
بهداشت.محیط     روز.جهانی     معاونت.بهداشتی     مدیر.گروه     میمنت.توبه.خاک     علوم.پزشکی.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   9 ارديبهشت 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >