رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه:
۲۲۰ زوج در سال گذشته غربالگری تالاسمی شدند

21 ارديبهشت 1399
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه گفت: در سال گذشته ۲۲۰ زوج شهرستان عسلویه در آزمایش تالاسمی قبل از ازدواج مورد غربالگری قرار گرفتند.

جاسم زارعی در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت عسلویه به مناسبت روز جهانی تالاسمی گفت: تالاسمی یک بیماری ارثی است که به دلیل نقص در ساخت زنجیره هموگلوبین به وجود می‌آید و اگر والدین هر دو دارای ژن معیوب باشند بیماری به‌صورت شدید یعنی ماژور (Major) و اگر یکی از والدین فقط ژن معیوب داشته باشد به‌صورت خفیف یعنی مینور (Minor) در فرزندان آن‌ها ظاهر می‌شود.
 زارعی با اشاره به راه‌اندازی مرکز مشاوره قبل از ازدواج در شهرستان عسلویه افزود: به‌منظور پیشگیری از ایجاد این بیماری ژنتیکی در نسل آینده، این آزمایش در فهرست آزمایش‌های پیش از ازدواج قرارگرفته که با تجهیز آزمایشگاه مرکز شهرستان عسلویه به دستگاه‌های لازم در سال ۹۷، مرکز مشاوره قبل از ازدواج شهرستان عسلویه نیز راه‌اندازی شد.
وی با اشاره به تجهیز این آزمایشگاه با اعتباری بالغ‌بر 20 میلیارد ریال تصریح کرد: در سال گذشته؛ از مجموع ۴۴۰ نفری که آزمایش غربالگری تالاسمی برای آنان انجام‌گرفته است، ۷۶ نفر مورد آزمایش تکمیلی تالاسمی قرار گرفتند.
زارعی ادامه داد: علاوه بر این تعداد یک زوج نیز برای انجام آزمایش تشخیصی تخصصی قبل از بارداری و ۷ زوج نیز برای انجام آزمایش تشخیصی حین بارداری ارجاع داده‌شده و تحت مراقبت قرار گرفتند.
وی ضمن آرزوی سلامتی برای بیماران خاص خاطرنشان کرد: زوج‌های جوان به‌ویژه آن دسته که نسبت فامیلی با یکدیگر دارند برای پیشگیری از تولد نوزادان با تالاسمی یا سایر بیماری‌های ژنتیکی باید مشاوره‌های قبل از ازدواج را موردتوجه قرار داده و در صورت لزوم آزمایش‌ها و مشاوره‌های پیش از بارداری و حین بارداری را انجام دهند.

انتهای پیام/ م.ک- ۳۰۹۰

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
شبکه.بهداشت.درمان.عسلویه     جاسم.زارعی     غربالگری.تالاسمی     ازدواج    

تاریخ بروز رسانی:   21 ارديبهشت 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >