نیاز به خون در بیماران تالاسمی همیشگی است / با اهدای خون به بیماران تالاسمی کمک کنیم

22 ارديبهشت 1399
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه گفت: نیاز به خون و فرآورده‌های آن در بیماران تالاسمی همیشگی است و این نیاز باید تأمین شود، پس با اهدای خون به بیماران تالاسمی کمک کنیم.

زهره گره در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: تالاسمی نوعی بیماری خونی ارثی است که بر توانایی بدن در تولید هموگلوبین و گلبول‌های قرمز تأثیر می‌گذارد؛ هموگلوبین نوعی پروتئین است که در گلبول‌‌های قرمز خون وجود دارد و اکسیژن را به سلول‌‌های بدن منتقل می‌‌کند.
وی بیان داشت: در بیماران مبتلا به تالاسمی، مغز استخوان هموگلوبین را به اندازه کافی تولید نمی‌کند و در نتیجه ممکن است اختلالات خونی پدیدار شود.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه افزود: دو نوع شایع این بیماری، تالاسمی آلفا و بتا نام دارد؛ هموگلوبین از دو زنجیره آلفا و دو زنجیره بتا تشکیل‌شده است. در تالاسمی آلفا، هموگلوبین به اندازه کافی پروتئین آلفا تولید نمی‌کند.
گره اضافه کرد: بیماری بتا تالاسمی در بیمارانی که دچار انواع شدید تالاسمی هستند عموماً تا دوسالگی تشخیص داده می‌‌شود اما برخی افراد ممکن است دارای علائم شدید تالاسمی نباشند و فقط این بیماری ارثی را به فرزندان خود انتقال دهند. (بتا تالاسمی مینور)
وی تصریح کرد: برای ساختن زنجیره‌های پروتئین آلفا گلوبین، به چهار ژن نیاز داریم که دو ژن را از پدر و دو ژن را از مادر دریافت می‌‌کنیم؛ اگر یک ژن یا تعداد بیشتری از ژن‌‌ها معیوب باشد، این نوع تالاسمی ایجاد می‌‌شود. شدت تالاسمی بستگی به تعداد ژن معیوب دارد و بر اساس اینکه چه تعدادی از این ژن‌‌ها معیوب‌‌اند، شدت و بروز بیماری در مبتلایان تالاسمی آلفا متفاوت خواهد بود.
 وی اضافه کرد: برای ساختن زنجیره بتاگلوبین به دو ژن نیاز داریم که هر یک را از والدین دریافت می‌‌کنیم. درصورتی‌که یک ژن یا هر دو ژن سازنده زنجیره بتاگلوبین دچار نقص باشد، فرد به تالاسمی بتا مبتلا می‌‌شود؛ تالاسمی بتا نیز دو نوع ماژور و مینور دارد که در نوع مینور بیماری خفیف یا کم علامت و در نوع ماژور شدت بیماری متوسط تا شدید است.
گره اظهار داشت: علائم تالاسمی بسته به نوع تالاسمی متفاوت است اما به‌طورکلی می‌‌توان علائم زردی پوست و رنگ‌‌پریدگی، سردرد، سرگیجه، خستگی، درد قفسه سینه، سرد بودن دست‌‌ها و پاها، تنگی نفس، گرفتگی عضلانی، تپش قلب و در برخی افراد ناهنجاری‌‌های استخوانی را برای این بیماران برشمرد.

بهترین راه پیشگیری از تالاسمی غربالگری و مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج است

کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه با اشاره به راه درمان این بیماری گفت: درمان بیماری به نوع تالاسمی بستگی دارد؛ تزریق خون، زدودن آهن اضافی از خون، پیوند مغز استخوان یا سلول‌‌های بنیادی و ژن‌‌درمانی از راه‌‌های درمان این بیماری به شمار می‌‌روند ولی بهترین روش پیشگیری از تولد نوزادان مبتلا به تالاسمی، غربالگری و مشاوره ژنتیک پیش از ازدواج یا پیش از اقدام به بارداری است.
زهره گره با ابراز نگرانی از کاهش تعداد اهداکنندگان خون در ماه رمضان بیان داشت: همه‌ساله با شروع ماه مبارک رمضان، شاهد کاهش مراجعه‌کنندگان برای اهدای خون هستیم و امسال هم به دلیل شیوع ویروس کرونا کاهش مراجعه‌کنندگان نسبت به سال‌های گذشته محسوس‌تر است.
گره تأکید کرد: بیشتر اهداکنندگان خون به دلیل نذر اهدای خون، این کار را به شب‌های قدر موکول می‌کنند و این در حالی است که نیاز مراکز درمانی و بیمارستانی به خون و فرآورده‌های آن در دو هفته نخست رمضان بیشتر از ایام دیگر این ماه است؛ هرساله در ایام ماه مبارک رمضان، میزان اهدای خون حدود ۵۰ درصد ایام عادی کاهش می‌یابد، اما باید توجه داشت که نیاز به خون و فرآورده‌های آن در بیماران تالاسمی همیشگی است و این نیاز باید تأمین شود.

مشکل بیماران تالاسمی در روزهای کرونایی چیست؟
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه با اشاره به همه‌گیری کووید ۱۹ در جهان اظهار داشت: استرس این روزهای بیماران تالاسمی علاوه بر کمبود خون مبتلا شدن به کرونا است.
زهره گره بیان داشت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت، محل توزیع داروهای بیماران مبتلا به تالاسمی از سایر افراد جدا شده است تا مشکلی برای این بیماران پیش نیاید؛ همچنین با همکاری هلال‌احمر و سایر نهادها اقلام بهداشتی در اختیار بیماران خاص قرار گرفت.
وی گفت: هشتم ماه می هر سال به‌ عنوان روز جهانی تالاسمی نام‌گذاری شده است؛ هدف از نام‌گذاری این روز، ارتقای آگاهی جوامع نسبت به این بیماری است.
شعار امسال روز جهانی تالاسمی «طلوع دوره‌‌ای جدید برای تالاسمی«است و تأکید این روز بر تلاش جهانی برای در دسترس و مقرون‌به‌صرفه کردن درمان‌‌های جدید برای بیماران است.

انتهای پیام/ ک.آ- ۳۰۸۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
تالاسمی     اهدای.خون     شبکه.بهداشت.درمان.دشتستان     زهره.گره    

تاریخ بروز رسانی:   22 ارديبهشت 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >