استاندار بوشهر:
راه‌اندازی مراکز غربالگری کرونا باید مطالبه مردم استان بوشهر باشد/پیگیری ویژه در مورد برخورد با پزشک بوشهری در هواپیما


22 ارديبهشت 1399
استاندار بوشهر گفت: با توجه به تأثیر و نقش مراکز غربالگری کرونا کرونا در بیماریابی، راه‌اندازی و افزایش شمار این مراکز در مناطق مختلف استان باید از مهمترین مطالبه‌های مردم باشد.

عبدالکریم گراوند در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار داشت: راه‌اندازی این مراکز در مناطق مختلف کشور با هدف سرعت بخشی به روند بیماریابی و تلاش برای حفظ سلامت افراد دارای بیماری زمینه‌ای و سالمند، هنر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و موفقیت این طرح در گرو کمک و همراهی مردم است.
وی اضافه کرد: تأکید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بر ضرورت رعایت فاصله اجتماعی به این دلیل است که ویروس از بین نرفته و تلاش شده با بیماریابی مؤثر و مفید افراد ناقل و کسانی که این ویروس را دارند و خودشان متوجه نیستند، شناسایی و اجازه ندهند این افراد وارد اجتماع شوند و افراد دیگری را نیز درگیر کنند.
گراوند تأکید کرد: هر استان و کشوری که امکانات خود را در زمینه بیماریابی توسعه داده است موفق‌تر بوده بر همین اساس مردم به جای مقابله باید با راه‌اندازی مراکز غربالگری کرونا در مراکز بهداشتی و خانه‌های سلامت همراهی بیشتری داشته باشند.
وی یادآور شد: اجرای مرحله نخست طرح غربالگری از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان الگو در دنیا مطرح شد و چرا که با اجرای این طرح بیمارستان‌ها کمتر درگیر شناسایی شدند و بیشتر به بحث درمان پرداختند.
استاندار بوشهر با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر توسعه خانه‌های بهداشتی و مراکز درمانی گفت: آخر سال گذشته بخشی از اعتبارات مراکز درمانی و بهداشتی در استان تأمین و تلاش شده اعتبار لازم برای تقویت تجهیزات آن‌ها تزریق شود.
وی یادآور شد: بر اساس نظر کارشناسان و پزشکان بیماری کرونا یک تا 2 سال همچنان همراه ماست و رعایت یک سری اصول بهداشتی ضروری است.

گراوند ادامه داد: رعایت نکردن اصول و دستورالعمل‌های بهداشتی جان افراد آسیب‌پذیر و دارای بیماری زمینه‌ای را به خطر می‌اندازد و جامعه را بیش از این گرفتار می‌کند.
وی بابیان اینکه در همین راستا مراکز درمانی را در بخش تخصیص اعتبارات برای تجهیز باید به صورت ویژه دیده شود گفت: اگر نظام سلامت توانسته عملکرد خیلی خوب و موفقی در بخش بیماری کرونا داشته باشد به خاطر وجود شبکه گسترده و وسیع بهداشت و درمان است.
استاندار بوشهر همچنین با تأکید بر ضرورت تکمیل بیمارستان اورژانس هسته‌ای بوشهر گفت: تا 48 ساعت آینده بودجه موجود در حساب بانکی مشترک بین دانشگاه علوم پزشکی و اتاق بازرگانی به‌حساب دانشگاه علوم پزشکی برای تکمیل بیمارستان شهدای هسته‌ای واریز شود.
وی ادامه داد: بیمارستان شهدای خلیج‌فارس به عنوان تنها بیمارستان آموزشی و درمانی استان درگیر بیماری کروناست و تمام تلاش ما این است که بیمارستان 110 تختخوابی اورژانس هسته‌ای بوشهر آماده و تجهیز شود.
گراوند اضافه کرد: تلاش می‌شود با راه‌اندازی این بیمارستان، بیماران تنفسی و مبتلا به ویروس کووید 19 به بیمارستان اورژانس هسته‌ای منتقل و بیمارستان شهدای خلیج‌فارس نیز به کارکرد قبل خود در بخش آموزش و درمان بازگردد.
وی تأکید کرد: پول جمع نکردیم که در یک حسابی بلوکه شود بلکه تلاش ما این بوده بیمارستان اورژانس هسته‌ای تکمیل و به کمک مجموعه بهداشت و درمان استان بیاید.
استاندار بوشهر گفت: در زمان حاضر تکمیل بیمارستان هسته‌ای از نان شب برای استان واجب‌تر است و باید وارد چرخه شود تا آموزش و درمان را به صورت هم‌زمان پیگیری شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به شهرداری‌ها گفت: استفاده از ماسک در اتوبوس‌ها الزامی است و شهرداری‌ها باید در این خصوص نظارت لازم را داشته باشند.
استاندار بوشهر در مورد وضعیت بازگشایی مدارس در استان گفت: بر اساس تصمیم ستاد ملی از روز شنبه مدرسه‌ها باز هستند اما حضور دانش آموزان اختیاری است و اجباری نیست و در این زمینه خانواده‌ها دغدغه‌ای نداشته باشند.

گراوند اضافه کرد: در فاصله یک‌ماهه بازگشایی مدرسه‌ها فرصتی برای دانش‌آموزان فراهم‌شده که اگر اشکالی در درس‌ها داشته باشند به مدرسه مراجعه و رفع اشکال کنند.
وی تأکید کرد: آموزش و پرورش اصراری برآمدن دانش‌آموزان به کلاس‌های درس ندارد بلکه درصدد کمک برای برطرف کردن اشکال‌های احتمالی درسی آنان است و در صورتی که مشکلی در فهم مطالب نداشته باشند آن وقت وزارت آموزش و پرورش برای برگزاری امتحان پایان سال تصمیم‌گیری می‌کند.
گراوند ادامه داد: مدیران استان مکلفند امکانات لازم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی را در اختیار مهمانان اداری که وارد استان می‌شوند قرار دهند و حوزه بازرسی استانداری هم در این زمینه گزارش بدهد.
استاندار بوشهر اضافه کرد: با توجه به خیز دوباره کرونا در استان خوزستان، کنترل و تب سنجی ورودی و خروجی دیلم با همکاری جمعیت هلال‌احمر و نیروی انتظامی انجام شود و مردم شمال استان هم از ترددهای غیرضروری به استان خوزستان اجتناب کنند.
گراوند افزود: با توجه به نیاز استان به آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا، ایجاد این آزمایشگاه در جنوب استان بوشهر (عسلویه) انجام خواهد شد ضمن اینکه راه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در دشتستان هم ضروری است.
وی بابیان اینکه با توجه به شرایط پیش‌آمده برپایی چادر در سواحل و پارک‌ها همچنان ممنوع است یادآور شد: اصناف استان همچنان پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کرده و هر صنفی که از این موضوع غفلت کند پلمپ می‌شود.
استاندار بوشهر تأکید کرد: در این شرایط هیچ‌گونه جلسه رسمی تودیع و معارفه‌ای نباید برگزار شود همچنین هتل‌ها برای پذیرش میهمان با رعایت دستورالعمل‌های ابلاغی انجام شود اما فعالیت خانه‌های بدون مجوز مبله همچنان ممنوع است.
گراوند در خصوص فعالیت باشگاه‌های ورزشی در استان گفت: بر اساس ابلاغ ستاد ملی مبارزه با کرونا فعالیت باشگاه‌های ورزشی همچنان ممنوع است.
انتهای پیام/ م.غ ۱۰۲۳

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
ستاد.مبارزه.با.کرونا     استاندار.بوشهر     عبدالکریم.گراوند     کرونا.ویروس    

تاریخ بروز رسانی:   22 ارديبهشت 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >