آسیب‌پذیرترین گروه سنی در مقابل کرونا سالمندان است

13 خرداد 1399
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: با شیوع و اپیدمی بیماری کووید ۱۹ در کشور، گروه سنی سالمندان در معرض آسیب بیشتری قرارگرفته و سالمندی به‌عنوان یکی از عوامل خطر این بیماری محسوب گردیده است.

محمدحسین دریسی گفت: با توجه به اینکه سالمندان، از ظرفیت‌های حیاتی پایین‌تری در مقایسه با جوانان و میان‌سالان برخوردارند و در رویارویی با مشکلات سلامت، ضعیف‌تر هستند و اغلب دارای بیماری زمینه‌ای اعم از دیابت و فشارخون می‌باشند غربالگری در این گروه سنی از اهمیت ویژه‌تری برخوردار خواهد بود.
دریسی اظهار کرد: از شیوع بیماری کرونا و طبق بخشنامه ارسالی از وزارت بهداشت، خدمات مراقبت ممتد برای بیماران مزمن نظیر فشارخون بالا، دیابت چربی خون بالا، اختلالات اعصاب و روان از طریق تلفن انجام می‌شود و در صورت نبودن مشکل حاد (اورژانس‌های روان‌پزشکی، علائم فشارخون بالا) یا عدم نیاز به تمدید نسخه، از فراخوان فرد به واحد ارائه خدمت پرهیز می‌گردد.
وی تصریح کرد: در دوران شیوع بیماری کرونا، گروه مجازی با نظارت معاونت بهداشتی با نام سالمند یاران تشکیل‌شده که مطالب آموزشی در خصوص نحوه تغذیه در شرایط شیوع کرونا و ضدعفونی وسایل و مواد خوراکی و فعالیت فیزیکی در منزل برای سالمندان از طریق این گروه مجازی ایجادشده توسط کارشناس سالمندان شبکه بهداشت و درمان دشتستان به مراقبین و بهورزان شهرستان، جهت استفاده سالمندان و خانواده‌های آن‌ها از طریق فضای مجازی منتشر می‌شود.
تاکنون در خانه سالمندان شهرستان مورد مثبتی از بیماری کرونا ثبت‌نشده است
 معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان با اشاره به عدم گزارش مورد مثبت کرونا در خانه سالمندان دشتستان خاطرنشان کرد: در محل‌های تجمع سالمندان مثل آسایشگاه سالمندان هم دستورالعمل‌های خاصی همراه با مراقبت‌های ویژه در حال اجرا است و فرد سالمند با کوچک‌ترین علائمی از تب و سرفه و تنگی نفس به‌سرعت جهت نمونه‌برداری به حالت قرنطینه درخواهند آمد.
محمدحسین دریسی اظهار کرد: افراد سالمند سرای سالمندان شهرستان، هر هفته یک‌بار توسط پزشک بهزیستی ازلحاظ داشتن علائم بیماری کرونا مورد معاینه قرار می‌گیرند و تمام لوازم بهداشتی و وسایل حفاظتی جهت مربیان و افراد سالمند با هماهنگی شبکه بهداشت و درمان در اختیار سرای سالمندان قرارگرفته است.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان خاطرنشان کرد: مراقبین سلامت مرکز خدمات جامع سلامت امام حسین شهر برازجان نیز هر دو هفته یک‌بار به سرای سالمندان مراجعه و تمامی خدمات و مراقبت‌های بهداشتی را به سالمندان ارائه می‌نمایند.
مراقبت دو هفته یک‌بار نیز توسط مراقبین سلامت جهت سالمندان انجام می‌گیرد.
محمدحسین دریسی تصریح کرد: در مرحله اول و دوم غربالگری تعداد بیست و سه هزار و پانصد و پنجاه و نه  سالمند شهرستان توسط بهورزان و مراقبین سلامت از طریق سامانه سلامت مورد غربالگری قرارگرفته‌اند.
انتهای پیام/س.غ- ۳۰۳۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
سالمندان     محمدحسین.دریسی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   13 خرداد 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >