معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:‌
با همه‌گیری بیماری کرونا مراقبت از سالمندان از حساسیت بالایی برخوردار شده است ‌

9 مهر 1399
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با همه‌گیری بیماری کرونا مراقبت از سالمندان از حساسیت بالایی برخوردار شده است.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان به مناسبت هفته جهانی سالمند در گفت‌وگو با روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با همه‌گیری بیماری کرونا، مراقبت افراد در معرض خطر از جمله سالمندان از حساسیت بالایی برخوردار شده است و اینک باید مراقبت و حفظ سلامت سالمندان را بیش از هر زمان دیگر در آشوب کرونا وظیفه خود بدانیم.
وی اضافه کرد: بیماری‌ها رابطه‌ای نزدیک با سن دارند و بیشتر حالات مربوط به سلامت و بیماری به نحوی با سن مرتبط است در این شرایط با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا سالمندان در مقایسه با سایر افراد و گروه‌های سنی، مستعدتر برای ابتلا به این بیماری هستند،  این وضعیت مراقبت از آنان را برای خانواده‌ها و مسئولان مضاعف می‌کند.
این مقام مسئول بهداشتی با تأکید بر اینکه باید با مانع خروج کمتر سالمند از خانه شد افزود:‌ علائم معمولی بیماری کرونا شامل سرفه، تب، بدن‌درد و تنگی نفس در سالمندان ممکن است بروز نکند، سالمندان ممکن است با علائمی شامل ضعف، بی‌حالی، بی‌اختیاری ادرار و مدفوع، غذا نخوردن و کاهش هوشیاری مراجعه کنند به این ترتیب تشخیص بیماری کرونا در سالمندان نسبت به سایر افراد مشکل‌تر بوده و نداشتن علائم معمولی کرونا پزشک و خانواده را دچار مشکل می‌کند.
وی گفت: از لمس، بغل کردن و بوسیدن مادربزرگ و پدربزرگ خود جدا خودداری کنید و قبل از هرگونه ارائه مراقبت به فرد سالمند دست‌هایتان را به روش صحیح با آب و صابون به مدت ۲۰ ثانیه بشویید.
معاون بهداشتی دانشگاه تأکید کرد: حتماً ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده را در اختیار عضو سالمند قرار دهید و مراقب علائم سرفه، عطسه و تب در خود و عضو سالمند منزل باشید و در صورت مشاهده فوراً با پزشک یا مراقب سلامت خود در مراکز جامع سلامت یا خانه‌های بهداشت تلفنی مشورت کنید.
وی بابیان اینکه مطلقاً عضو سالمند خانواده را به مکان‌های پر ازدحام نبرید افزود: در صورت ابتلای سالمند به بیماری زمینه‌ای، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی و یا نقص ایمنی تا حد امکان از خروج ایشان از منزل جلوگیری نمایید
دکتر خواجه‌ئیان در پایان تأکید کرد: بیماری‌های زمینه‌ای عضو سالمند خود را مستمر پیگیری نمایید.
هرساله روز دهم مهرماه به عنوان روز جهانی سالمند نام‌گذاری شده است که شعار امسال روز جهانی سالمند "کرونا فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان " انتخاب‌شده است.
انتهای پیام/ م.ب ۲۰۲۰

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
هفته.جهانی.سالمند     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان     معاون.بهداشتی        

تاریخ بروز رسانی:   9 مهر 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >