تشخیص زودهنگام بیماری سل یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظام بهداشتی درمانی است

23 مهر 1399
کارشناس بیماری سل معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تشخیص زودهنگام بیماری سل یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نظام بهداشتی درمانی کشور است که این امر به دلیل وجود روش‌های تشخیصی مناسب و تکنولوژی‌های جدید ممکن شده است.

 فرزانه آئین به مناسبت روز جهانی سل در گفت‌وگو با روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت:‌ خوشبختانه درمان به‌موقع و وجود داروهای مؤثر که تحت نظارت مستقیم پرسنل بهداشتی مورداستفاده بیمار قرار می‌گیرد باعث شده بیماری سل از یکی از کشنده‌ترین بیماری‌های عفونی به یک بیماری قابل‌پیشگیری و کنترل تبدیل شود.
وی بابیان اینکه هم‌زمان با پاندمی کووید 19 از ابتدای اسفندماه 98 تاکنون در کشور شاهد افت شناسایی موارد سل و افزایش طول مدت تأخیر در تشخیص و دوره انتقال بیماری به اطرافیان می‌باشیم گفت: معطوف شدن حداکثر توجه سیستم بهداشتی به کووید 19، اعمال فاصله‌گذاری فیزیکی، خستگی نیروی انسانی، تشابه علائم تنفسی سل و کرونا، از مهم‌ترین دلایلی است که سبب تشدید تأثیر منفی پاندمی کووید بر شناسایی و درمان به‌موقع سل در مقایسه با سایر بیماری‌های واگیر شده است که می‌بایست موردتوجه عموم مردم و پرسنل بهداشتی قرار گیرد.
این کارشناس بهداشتی بابیان اینکه آلودگی هم‌زمان به ویروس ایدز خطر ابتلا به بیماری سل را به‌طور معناداری افزایش می‌دهد گفت: کشورهای با شیوع بالای HIV، شاهد افزایش چشمگیر تعداد بیماران مبتلا به سل بوده‌اند.
سل مقاوم به درمان از معضلات سیستم بهداشت و درمان است
آئین با هشدار بر اینکه مراجعه دیرهنگام بیماران و یا تأخیر در تشخیص بیماری به همراه مصرف نادرست دارو می‌تواند منجر به سل مقاوم به درمان شود افزود: این نوع بیماری از معضلات سیستم بهداشت و درمان محسوب می‌شود.
وی بابیان اینکه این بیماری عفونی ناشی از میکروب سل است که اکثراً ریه‌ها را مبتلا می‌سازد که به آن سل ریوی می‌گویند گفت: بیماری سل می‌تواند به جز ریه‌ها، ستون مهره‌ها، غدد لنفاوی، دستگاه گوارش، کلیه‌ها و سایر قسمت‌های بدن را نیز گرفتار نماید که در این صورت به آن سل خارج ریوی می‌گویند.
این کارشناس بهداشتی بابیان اینکه مهم‌ترین علامت از علائم بیمار مشکوک به سل ریوی سرفه مداوم بیش از 2 هفته است که می‌تواند همراه با علائمی نظیر خلط، تب، تعریق شبانه، کاهش وزن، ضعف و گاهی اوقات خلط خونی باشد افزود: علائم سل خارج ریوی به عضو مبتلا بستگی دارد و بسته به عضو درگیر علائم آن متفاوت است به‌عنوان‌مثال علائم در مننژیت سلی عبارتند از سردرد، تب و سفتی گردن و در سل دستگاه ادراری به صورت اختلال ادراری و پیدایش خون در ادرار است.
وی سل خارج ریوی را قابل‌انتقال ندانست و اضافه کرد: راه انتشار سل ریوی، انسان به انسان است به این ترتیب که میکروب سل مانند سرماخوردگی هنگام عطسه و سرفه و بیرون ریختن آب دهان یا خلط فرد مبتلا، از ریه‌ها خارج‌شده و در فضای اطراف پخش می‌شود که در مکان‌هایی با تراکم بالا مانند آسایشگاه‌ها، خوابگاه‌ها، سربازخانه‌ها انتشار این بیماری آسان‌تر است.
آئین تأکید کرد: امروزه می‌توان با واکسیناسیون بدو تولد، رعایت اصول بهداشتی مثل استفاده از دستمال هنگام عطسه و سرفه، نریختن آب دهان و خلط روی زمین و درمان به‌موقع بیماران از بیماری سل پیشگیری کرد.
کارشناس بیماری سل معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: در صورت داشتن سرفه بیش از دو هفته جهت انجام بررسی‌های لازم به نزدیک‌ترین مرکز خدمات جامع سلامت یا پزشک مراجعه نمایید و از مصرف خودسرانه دارو خودداری شود.
 همه‌ساله بیست و سوم مهر روز ملی سل نام‌گذاری شده است که شعار امسال " هم‌پیمان تا پایان سل " است
انتهای پیام/ م.ب 2020

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
روز.جهانی.سل     بیماری.سل     معاونت.بهداشتی     فرزانه.آیین    

تاریخ بروز رسانی:   23 مهر 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >