رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان:
ارتقای سواد سلامت و توانمندسازی مردم از اولویت‌های حوزه بهداشت و درمان است

18 آبان 1399
رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: ارتقای سواد سلامت و توانمندسازی مردم از اولویت‌های حوزه بهداشت و درمان است.

ماریا خویشدوست افزود: ارتقای سواد سلامت و توانمندسازی مردم از طریق اجرای طرح‌هایی مانند هر خانه یک پایگاه سلامت می‌تواند منجر به‌صرفه جویی قابل‌توجه و مدیریت منابع سلامت شود.
خویشدوست تصریح کرد: برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت باعث صرفه‌جویی‌های ناشی از هزینه مراقبت‌های سطوح پایه و تخصصی و همچنین پذیرش برنامه‌ریزی‌شده و بدون برنامه بیماران و پذیرش سرپایی است.
وی بابیان اهداف طرح هر خانه یک پایگاه سلامت گفت: یکی از اهداف اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت اجتماعی کردن و جامعه محور کردن سلامت است که با گسترش مشارکت آگاهانه مردم در عرصه تأمین، حفظ و ارتقای سلامت در تمامی خانه‌ها و خانوارها عملیاتی می‌شود.
خویشدوست اظهار داشت: در هر خانواده حداقل یک نفر به عنوان «سفیر سلامت خانواده» در سه حیطه شیوه‌های پیشگیری و ارتقای سلامت، خود مراقبتی و درمان‌های اولیه توان‌بخشی توسط تیم سلامت در واحدهای ارائه خدمات سلامت آموزش‌دیده و برای مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه توانمند می‌شوند.
رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان خاطرنشان کرد: طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، شبکه‌ای از انتقال آموزش‌های بهداشتی است که از طریق سفیران سلامت در جامعه صورت می‌گیرد.
کارشناس مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان نیز گفت: با اجرای طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، تقویت خود مراقبتی و دیگر مراقبتی که شامل اعمالی اکتسابی، آگاهانه و هدف‌داری است، اتفاق می‌افتد.
فرشته بحرانی بیان کرد: اقداماتی که مردم برای خود، فرزندان و خانواده‌شان انجام می‌دهند تا تندرست بمانند، از سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خود حفاظت کنند و همچنین نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی خود برآورده سازند و از بیماری‌ها یا حوادث پیشگیری کنند، بیماری‌های مزمن خود را مدیریت کنند و نیز از سلامت بعد از بیماری حاد یا ترخیص از بیمارستان حفاظت کنند.
بحرانی تصریح کرد: این برنامه در ۲۵ مرکز خدمات جامع سلامت و ۶۴ خانه بهداشت در سطح شهرستان اجراشده است و در شهرستان دشتستان ۵۷ درصد از خانوارها دارای سفیر سلامت می‌باشند.
کارشناس مسئول واحد آموزش سلامت شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: در این برنامه اولویت‌های آموزشی مشخص و بسته‌های آموزشی از جمله، احیای قلب، اسهال و استفراغ، نمک، قند و چربی، پیشگیری دیابت، پیشگیری از سقوط سالمندان به آنها آموزش داده می‌شود.
انتهای پیام/ س.غ- ۳۰۳۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
سواد.سلامت     ماریا.خویش‌دوست     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   18 آبان 1399

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >