پزشک داروساز شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
بسیاری از عفونت‌های ویروسی نیازی به درمان با آنتی‌بیوتیک ندارند

10 آذر 1399
پزشک داروساز شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: بسیاری از عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و گلو دردها نیازی به درمان با آنتی‌بیوتیک ندارند.

دکتر سرور قدیمی در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: در سراسر جهان نمونه‌هایی از مقاوم شدن باکتری‌ها دیده می‌شود و این امر کارآمدی آنتی‌بیوتیک‌ها را هدف گرفته است و این در حالی است که آنتی‌بیوتیک‌ها دنیای پزشکی را متحول کرده و جان میلیون‌ها نفر را نجات داده‌اند.
دکتر قدیمی افزود: مقاومت آنتی‌بیوتیکی به این معناست که در صورت ابتلا به عفونت باکتریایی حتی با مصرف دارو، باکتری‌ها همچنان به رشد و فعالیت ادامه می‌دهند و دارو قادر نیست باکتری را از بین ببرد و از فعالیت بیماری‌زایی‌اش جلوگیری کند.
وی بیان کرد: مقاومت در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها دلایل متعددی دارد، ازجمله مصرف بی‌رویه و نابجا از این دارو و همچنین فقدان توسعه داروهای جدید در صنعت داروسازی، فقدان انگیزش اقتصادی و از سوی دیگر ملزومات قانونی پیچیده در صنعت داروسازی به این روند دامن زده‌اند.
دکتر قدیمی تصریح کرد: هرزمانی که هر فردی در جامعه یک آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کند، باکتری‌های حساس (که هنوز دارو بر آن‌ها اثر دارد) از بین می‌روند، اما باکتری‌های مقاوم شروع به رشد و تکثیر می‌کنند؛ بنابراین با هر بار مصرف آنتی‌بیوتیک تعداد باکتری‌های مقاوم افزایش می‌یابد و به تدریج جایگزین باکتری‌های حساس می‌شوند.
پزشک داروساز شبکه بهداشت و درمان دشتستان بابیان اینکه آنتی‌بیوتیک‌ها بر عفونت‌های ویروسی بی‌تأثیرند و منجر به بهبود نمی‌شوند گفت: به همین دلیل است که در هنگامی‌که سرما می‌خوریم به هر میزان نیز آنتی‌بیوتیک یا به اصطلاح خودمان "چرک‌خشک‌کن" مصرف کنیم باز هم بهتر نمی‌شویم و کار اشتباه ما این است که دائم از آنتی‌بیوتیک‌های متنوع استفاده می‌کنیم.
دکتر قدیمی تصریح کرد: تشخیص اینکه عفونت ویروسی است یا باکتریایی تنها بر عهده پزشک است و هر زمان که ما یک داروی آنتی‌بیوتیک را با تشخیص خودمان یا افراد غیر پزشک مصرف کنیم، یک‌قدم به سمت عوارض جانبی و مقاومت آنتی‌بیوتیکی پیش می‌رویم و به همین خاطر بسیاری از عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و بسیاری از گلو دردها نیازی به درمان با آنتی‌بیوتیک ندارند.
وی یکی دیگر از علل مقاومت آنتی‌بیوتیکی را مصرف ناقص آنتی‌بیوتیک‌های تجویزی و عدم ادامه درمان تجویزشده پزشک عنوان نمود و اظهار کرد: زمانی که بیماری به نوع مقاوم به آنتی‌بیوتیک تبدیل می‌شود، دیگر درمان ساده نیست و پزشکان مجبور می‌شوند از چندین دارو با طیف عوارض بیشتر و گران‌قیمت‌تر و پردردسرتر استفاده کنند.
دکتر قدیمی بابیان راهکارهای جلوگیری از مقاومت آنتی‌بیوتیکی اظهار کرد: دارویی که پزشک تجویز کرده دقیقاً باید طبق دستور پزشک مصرف کنیم و آن را تغییر ندهیم و آن را طبق ساعت مصرف کنیم، زیرا اثربخشی بسیاری از داروها وابسته به زمان مصرف است.
دکتر قدیمی تأکید کرد: هرگز برای مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها برای عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی به پزشک و داروساز اصرار نکنیم و در دفعات جدید ابتلا به بیماری همان آنتی‌بیوتیک را تکرار نکنیم
پزشک داروساز شبکه بهداشت درمان دشتستان همچنین گفت: هرگز داروی تجویزشده توسط پزشک برای بیماری خود را به فرد دیگری پیشنهاد نکنید و برای درمان عفونت در گروه‌های حساس یعنی نوزادان و کودکان و یا در سالمندان بدون مشورت با پزشک یا داروساز آنتی‌بیوتیک مصرف نکنیم.
انتهای پیام /س.غ/۳۰۳۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
آنتی.بیوتیک     داروساز     شبکه.بهداشت.درمان.دشتستان     دکتر.سرور.قدیمی    

تاریخ بروز رسانی:   10 آذر 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >