کارشناس برنامه کودک شبکه بهداشت و درمان گناوه:
نوزادان را از مزایای مراقبت آغوشی در زمان شیوع بیماری کووید ۱۹ محروم نکنیم

29 دی 1399
کارشناس برنامه کودک شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: در زمان شیوع بیماری کووید ۱۹ نوزادان را از مزایای مراقبت آغوشی محروم نکنیم.

زینب شیخ نصر در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: در نوزادان و مادران بدون علامت، مشکوک یا مبتلا به کووید ۱۹، انجام مراقبت آغوشی به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی توصیه می‌شود، در این موارد مادر قبل از مراقبت آغوشی دست‌ها را با آب و صابون بشوید و حتماً از ماسک سه لایه استفاده کند.
وی توضیح داد: مراقبت آغوشی یا مراقبت کانگرویی (KMC) یک روش طبیعی است که نوزاد به صورت برهنه و عمودی روی سینه‌های مادر و در تماس مستقیم پوست به پوست قرار می‌گیرد.
کارشناس برنامه کودک شبکه بهداشت و درمان گناوه بیان داشت: این نوع مراقبت به دو روش مداوم و متناوب انجام می‌شود که در روش مداوم نوزاد در طول ۲۴ ساعت بر روی سینه مادر قرار می‌گیرد و فقط برای مواردی مانند حمام کردن مادر و مواردی که موقت و کوتاه هستند به فرد جایگزین تحویل داده می‌شود.
وی افزود: در روش متناوب نوزاد به صورت متناوب بر روی سینه مادر و داخل انکیباتور (دستگاه) قرار می‌گیرد، این روش چند بار در روز باید انجام شود.
شیخ نصر تصریح کرد: مراقبت آغوشی در نوزادان باعث افزایش تغذیه انحصاری با شیر مادر، حفظ بیشتر دمای طبیعی بدن نوزاد، کاهش استفراغ، کاهش مشکلات تنفسی و گریه نوزاد می‌شود و از دیگر مزایای مراقبت آغوشی تقویت حس پنج‌گانه در نوزاد است.
وی ضمن تشریح فواید این روش برای کودک به بیان مزایای هم‌آغوشی برای مادر پرداخت و گفت: مادران طی مراقبت آغوشی نسبت به زمانی که نوزاد در دستگاه انکیباتور قرار دارد، استرس کمتری دارند و از این طریق مهارت بیشتری برای انجام مراقبت نوزاد کسب می‌کنند.

کارشناس برنامه کودک شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: نکته قابل‌توجه در مراقبت آغوشی این است که علاوه بر مادر، سایر اعضای خانواده که تمایل به انجام دادن این مراقبت داشته باشند و مهارت انجام آن را فراگرفته باشند، می‌توانند به مادر و نوزاد در این امر کمک کنند، به‌عنوان‌مثال پدر، مادربزرگ، خواهر و ... می‌توانند مراقبت آغوشی را انجام دهند.
شیخ نصر تأکید کرد: در کودکان دوقلو نیز می‌توان مراقبت آغوشی را به صورت هم‌زمان برای هر دوقلو یا به صورت متناوب انجام داد، به‌عنوان‌مثال مادر یک قل و هم‌زمان قل دیگر توسط پدر مراقبت آغوشی شوند.
کارشناس برنامه کودک شبکه بهداشت و درمان گناوه بابیان اینکه از مراقب آغوشی کمتر از ۳۰ دقیقه خودداری شود خاطرنشان کرد: مراقبت آغوشی باید در اولین بار به مدت ۶۰-۳۰ دقیقه و یک‌بار در روز انجام شود، در روزهای بعد به تدریج مدت زمان و دفعات آن افزایش یابد که زمان مطلوب برای مراقبت آغوشی ۳-۱ ساعت و حداقل ۳ بار در روز است.

انتهای پیام/ ک.آ- ۳۰۸۰

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
شبکه.بهداشت.درمان.گناوه     کووید.19     نوزادان     کودکان     مراقبت.آغوشی     زینب.شیخ.نصر    

تاریخ بروز رسانی:   29 دی 1399

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >