پیوند سین سلامت و سالمندان در آشوب کرونا؛
نظارت بر مرکز نگهداری سالمندان توسط مرکز بهداشت شهرستان بوشهر

21 بهمن 1399
کارشناس برنامه سلامت سالمندان مرکز بهداشت بوشهر گفت: حفظ سلامت سالمندان برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا می‌تواند منجر به کاهش میزان مرگ‌ومیر ناشی از کرونا شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ آزیتا صفدران افزود: سالمندان یکی از گروه‌های آسیب‌پذیر در برابر کرونا بشمار می‌آیند لذا مراقبت مستمر و رعایت نکات بهداشتی و حفاظتی در برابر بیماری کووید ۱۹ در این گروه سنی باید با حساسیت و دقت بیشتری صورت پذیرد.
وی با اشاره به یافته‌های اپیدمیولوژیک در خصوص تهدیدات این بیماری در سالمندان اظهار داشت: سن بالای۵۰ سال به‌ویژه افراد بالای ۷۰ سال همواره در معرض آسیب بیشتری در مقایسه با سایر افراد بوده و باید در مراقبت از آنان دقت بیشتری شود.
کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت بوشهر خاطرنشان کرد: سالمندان قوای جسمانی ضعیف‌تری نسبت به افراد جوان دارند و معمولاً مبتلابه بیماری‌های زمینه‌ای شامل قلبی و عروقی، کبدی، کلیوی، مزمن ریوی، فشارخون، دیابت و ضعف سیستم ایمنی هستند به این دلیل خطر ابتلا به بیماری کرونای عارضه دار در این گروه بیشتر است.
وی دلیل بستری شدن این افراد در بیمارستان را با این موضوع مرتبط دانست و افزود: عوارض ناشی از بیماری کرونا در سالمندان  بیشتر بوده و این عوارض در آنان با علائمی شامل سرفه، تب، بدن‌درد و تنگی نفس ممکن است بروز کند.
صفدران تب را اولین نشانه این بیماری در اغلب مبتلایان دانست و افزود: در اغلب مبتلایان تب با درجه بالا دیده می‌شود اما  باید توجه داشت که در حدود یک‌چهارم از بیماران تب گزارش نشده و این حالت در سالمندان با توجه به نقص سیستم ایمنی محتمل‌تر است.
کارشناس برنامه سلامت سالمندان مرکز بهداشت بوشهر بیان داشت: سالمندان ساکن در مراکز تحت پوشش سازمان بهزیستی بسته به ظرفیت‌های زیستی خود می‌توانند علائم بیماری را با شدت مختلف نشان دهند. سالمندان از ظرفیت‌های حیاتی پایین‌تری در مقایسه با جوانان و میان‌سالان برخوردارند و در رویارویی با مشکلات سلامت ضعیف‌تر هستند.
صفدران تأکید کرد: باید به یاد داشت که علائم و نشانه‌های بیماری در سالمندان می‌تواند متفاوت از گروه‌های سنی دیگر و کاملاً غیراختصاصی باشد لذا کارکنان آسایشگاه باید هوشیاری کامل را برای شناخت اولیه بیماران مشکوک از خود نشان دهند.
وی بازدید مرکز بهداشت با هماهنگی اداره بهزیستی را از ابتدای شیوع بیماری کووید۱۹ از مراکز نگهداری سالمندان شهرستان بوشهر ماهانه خواند و توضیح داد: طی این بازدیدهای مشترک که متشکل از نیروهای سلامت خانواده و بهداشت محیط است با استفاده از چک‌لیست استاندارد نسبت به بازدید آسایشگاه اقدام می‌شود.
انتهای پیام/ا.س-۳۰۰۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان


کلمات کلیدی:
سالمندان     کرونا.ویروس     کارشناس.مسئول     آزیتا.صفدران     مرکز.بهداشت     شهرستان.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   21 بهمن 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >